W piątek petenci w całej Polsce będą mieli mniej czasu na załatwienie spraw dotyczących dowodów osobistych. O godzinie 12:00 nastąpi przerwa techniczna, związana z wprowadzaniem biometrycznych dowodów z chipem. Pierwszego marca w południe nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Od tego momentu do końca pracy urzędów nie będzie można załatwić spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. Wnioski o dowód obywatele mogą składać maksymalnie do godziny 11:30. Dotyczy to wszystkich urzędów gmin w Polsce.
DOKUMENT Z CHIPEM
Przerwa techniczna związana jest z wprowadzaniem w naszym kraju biometrycznego dokumentu z chipem. Od 4 marca będzie można składać wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną, zwany potocznie e-dowodem. W praktyce nowy dokument będzie przypominał dotychczasowy, zostanie w nim jednak umieszczony chip. Samo złożenie wniosku o e-dowód nie będzie się wiele różniło od składania wniosku o obecnie funkcjonujący dokument.
KTO MUSI ZMIENIĆ DOWÓD?
Nie oznacza to, że wszyscy muszą obowiązkowo w tym roku wymieniać dowód osobisty na nowy. Wymiana dotyczy osób, którym kończy się ważność obecnego dokumentu i złożą wniosek od 4 marca.
DOWODY NA 10 LAT
Obecnie funkcjonujące dowody osobiste są ważne przez 10 lat od daty wydania, dlatego cały proces wymiany dowodów tradycyjnych na e-dowody rozłoży się na dekadę. Warto jednak sprawdzić, do kiedy nasz dowód jest ważny, bo utrata jego ważności wiązać się może z wieloma utrudnieniami.
ZMIANA SYSTEMU TELEINFORMATYCZNEGO
Nim nowe dowody zaczną być wydawane, musi nastąpić zmiana systemu teleinformatycznego, a tym samym przerwa techniczna – o czym poinformował Centralny Ośrodek Informatyki oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
oprac. puch