Jak wygląda mózg myszy i czy można zgasić świecę dźwiękiem? Dlaczego z zatkanym nosem trudno jest stwierdzić, co jemy? Odpowiedzi na te pytania można było poznać przez… doświadczenie podczas tegorocznych Dni Mózgu w Trójmieście.
Dni Mózgu odbyły się na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Biologii. Była to 9. edycja wydarzenia. Oprócz doświadczeń, można było wziąć udział w pokazach laboratoryjnych, wykładach i dowiedzieć się, jak wygląda praca neurobiologów, neurochirurgów czy psychologów.
SMAK I INNE ZMYSŁY
Na jednym ze stoisk były badane zależności między smakiem a innymi zmysłami.
– Badamy powiązania między zmysłem smaku a węchem. Osoba z zamkniętymi oczami i zatkanym nosem dostaje jeden z pięciu smaków. Mamy tutaj jogurt truskawkowy, waniliowy, czekoladę, musztardę i majonez. Badany musi mi powiedzieć, co to jest. Z zatkanym nosem może stwierdzić jedynie, że je coś słodkiego czy ostrego, ale to tyle, nic dokładniej. Dopiero po odetkaniu nosa następuje burza aromatów i wtedy taka osoba jest w stanie rozpoznać wszystko, co jadła – mówiła Aleksandra, jedna z przeprowadzających doświadczenie.
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl
Inne doświadczenie polegało na badaniu połączeń między smakiem a słuchem. – Badana osoba zakłada słuchawki i dostaje do jedzenia jogurt. Dźwięk, który słyszy, to odgłos chrupania. Dzięki niemu ma wrażenie, że jogurt jest chrupiący – dodał kolejny prowadzący.
DZIECI SIĘ UCZĄ
Najbardziej ciekawe tego, jak działa mózg i w jaki sposób może nas oszukać były dzieci – chętnie zatrzymywały się przy pokazach laboratoryjnych i uczestniczyły w doświadczeniach.
– Brałem udział w doświadczeniu „Lustereczko prawdę ci powie”. Polegało na tym, że trzeba było narysować domek, patrząc tylko w lustro. Było to trudne, wszystko na odwrót. Mnie się nie udało, ale mojemu tacie tak.
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl
– Mnie najbardziej zaciekawiło to, jak wygląda mózg myszy pod mikroskopem. I to, w jaki sposób trzeba go przygotować do tego, by nałożyć go na preparat pod mikroskop.
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl
COŚ DLA STARSZYCH
Nie tylko dzieci ciekawie spędzały czas podczas Dni Mózgu. Dla dorosłych zostały przygotowane interesujące wykłady, na przykład dotyczące psychoterapii i tego, czy jest ona w stanie zmienić mózg. Obalane były też mity na temat odżywiania oraz uczenia się i pamięci.
Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Trwały od 15 do 16 marca.
Patrycja Oryl