Dlaczego jest zło na świecie? Jakiego Kościoła potrzebuje współczesny człowiek? Materia czy duch? Co dziś zwycięża? Czy praca na prawdę uszlachetnia? Czy rodzina jest w kryzysie? Czy Pan Bóg kocha niewierzących? Na te i inne pytania odpowiedzą w audycji: Remanent Życia o. Włodzimierz Zatorski, mnich z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz Andrzej Urbański.
Podczas spotkań z o. Włodzimierzem Zatorskim będzie można nieco „przemeblować” nasze dotychczasowe życie. Oczywiście pod jednym warunkiem, że tego chcemy.
Problemy, na które zwrócimy uwagę dotyczą codziennego życia, duchowości, wiary, Kościoła i grzechów współczesnego człowieka. Remanent Życia będzie emitowany od 12 marca do 18 kwietnia, w każdy wtorek i czwartek o 5:50 i 17:50.
WARTO WIEDZIEĆ
Charakterystycznym rysem duchowości benedyktyńskiej jest całościowe podejście do życia i człowieka, z jego codziennymi obowiązkami i zwykłymi czynnościami oraz, co jest bardzo istotne, jego relacjami z innymi ludźmi.
Zasadnicze hasło św. Benedykta „Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony” wyrasta ze świadomości życia w obecności Bożej. Św. Benedykt pragnął nadać życiu człowieka właściwy porządek, proporcje i harmonię.
18 kwietnia
Chrystus – Bóg- Człowiek. Czy to możliwe?
Chrystus przyjął ludzką naturę, nie przestając być Bogiem. Jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Nie jest mitem, ani abstrakcyjną ideą. Jest człowiekiem który żył w konkretnym kontekście historycznym. Bardzo to wszystko wydaje się skomplikowane i bardzo trudne do ogarnięcia umysłem. Ojcze Włodzimierzu jak to możliwe?
16 kwietnia
Czy Pan Bóg kocha niewierzących?
Czy Bóg kocha niewierzących? Czy to pytanie jest zasadne? Św. Augustyn kiedyś powiedział: „Bóg stworzył nas bez nas, ale nie może zbawić nas bez nas. To jednak pytanie o Boga i ludzi wciąż nie daje spokoju. Jak to jest ojcze Włodzimierzu. Czy Bóg kocha niewierzących?
11 kwietnia
Szatan. Kim naprawdę jest i gdzie czyni największe spustoszenie?
Wiele lat temu przeczytałem bardzo interesującą książkę Andre Frossarda zatytułowaną: „36 dowodów na istnienie diabła”. Autor przekonuje w niej o istnieniu przeciwnika Boga. Natomiast w innej równie ciekawej publikacji brytyjski pisarz i filolog Clive Staples Lewis w „Listach starego diabła do młodego” podkreśla, że największym osiągnięciem szatana było wmówienie ludziom, że go po prostu nie ma.
9 kwietnia
Czy rodzina jest w kryzysie?
W przeróżnych sondach publikowanych w mediach, na pytanie o co warto walczyć i co stanowi o szczęściu człowieka, słyszę odpowiedź – rodzina. A jednocześnie wiele badań opinii publicznej wskazuje na to, że mimo wszystko posiadamy jakąś wrodzoną odporność na antyrodzinną propagandę. Czy więc kryzys rodziny jest realnym zagrożeniem, destabilizującym społeczeństwo, a może kryzysu nie ma i jest on tylko publicystycznym nieco wydumanym określeniem?
4 kwietnia
Czy praca na prawdę uszlachetnia?
W Słownika Języka Polskiego można przeczytać, że szlachetny człowiek to ten, którego cechuje uczciwość, prawość, bezinteresowność i honor. A o pracy, że jest świadomym, celowym działaniem człowieka służącym zaspokajaniu potrzeb. Czy jedno i drugie się wyklucza? A może jednak praca naprawdę uszlachetnia?
2 kwietnia
Dlaczego jest zło na świecie?
Chyba każdemu trudno jest zaakceptować jakiekolwiek zło, również niesprawiedliwość, czy nieuczciwość. Pytamy więc dlaczego ono w ogóle istnieje, kto do niego dopuszcza i kto jest za nie odpowiedzialny? Z drugiej strony otrzymaliśmy wolność. No i tutaj pewnie pojawia się problem. Ojciec Włodzimierz Zatorski odpowiada na pytanie jak to jest z tym złem, dlaczego jest?
28 marca
Materia czy duch. Co dziś zwycięża?
Współczesny człowiek bombardowany jest dzisiaj reklamami przeróżnych produktów. Konsumpcja i byt określa jego pozycję Przynajmniej tak nam się może wydawać. Tak wiele rzeczy jest nam obecnie potrzebnych. O tak wiele zabiegamy. Pytanie, które dziś stawiamy: materia czy duch, co dziś zwycięża, wydaje się zasadne. Czy w istocie tak jest?
26 marca
Władza, pycha i grzechy współczesnego człowieka.
Tym razem z ojcem Włodzimierzem Zatorskim rozmawiamy o grzechach współczesnego człowieka. Przyznacie Państwo, że trochę ich jest. Nie starczyłoby czasu, by je wymienić i omówić, więc skupimy się na pysze i żądzy władzy. Czy to są najgorsze grzechy?
21 marca:
Jak to jest z tymi pieniędzmi?
Coraz więcej ludzi twierdzi, że we współczesnym świecie dominującym bożkiem stał się pieniądz i władza. Rozmawiamy o tym, czy możemy się temu przeciwstawić.
19 marca:
Jakiego kościoła potrzebuje współczesny człowiek?
Czy dzisiaj żyjemy w sytuacji, w której mamy do czynienia z kryzysem cywilizacyjnym, kulturalny, a może również
kryzysem w Kościele? I czy potrafimy się zmierzyć z wieloma pytaniami które dziś sobie zadajemy. Tym razem
rozmawiamy o tym, jakiego Kościoła potrzebuje współczesny człowiek.
14 marca:
Chrystus tak, ale Kościół nie
Tym razem zastanawiamy się, dlaczego współczesny człowiek powtarza hasło, które powstało w nurcie laicyzujacej się Europy: “Chrystus tak, Kościół nie”. Do niedawna wydawało się, że dotyczy ono raczej ześwieczczonego Zachodu, jednak coraz częściej taką postawę odnajdujemy niestety w Polsce.
12 marca:
Praktyki sobie, a wiara sobie
W pierwszym odcinku rozmawiamy o wierze. Czasami słyszymy takie słowa: praktyki sobie, a wiara sobie. Co na to ojciec Włodzimierz Zatorski?
O. Włodzimierz Zatorski OSB, mnich z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Urodzony w 1953 r. Do klasztoru wstąpił po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1980 r. Uroczystą profesję złożył w 1984 r., a w 1987 r. został wyświęcony na kapłana. W latach 1991–2007 dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC. Był przeorem i magistrem nowicjatu. Obecnie szafarz klasztorny, opiekun oblatów i rekolekcjonista.