10 kwietnia mija 9. rocznica katastrofy smoleńskiej. We wtorek na Pomorzu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające jej ofiary.
GODZ. 20:00
Po mszy z kościoła św. Brygidy ruszył przemarsz przed Pomnik Poległych Stoczniowców. Tam złożono kwiaty i odśpiewano hymn.
GODZ. 18:30
Tłumy wiernych na mszy świętej w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Ludwik Kowalski. We mszy uczestniczył wojewoda Dariusz Drelich, miejscy radni Piotr Gierszewski, Kazimierz Koralewski oraz radny sejmiku Karol Guzikiewicz i Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność.GODZ. 13:00
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego złożyli kwiaty na Cmentarzu Parafialnym na grobie śp. adm. Andrzeja Karwety. Byli także na Cmentarzu Srebrzysko, gdzie złożyli wieńce na grobach śp. Anny Walentynowicz, śp. Arkadiusza Rybickiego oraz śp. Leszka Solskiego.Kosze kwiatów wojewoda pomorski złożył także pod tablicą upamiętniającą śp. Parę Prezydencką w kościele Św. Bernarda w Sopocie oraz pod Epitafium Smoleńskim w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.
GODZ. 12:00
Wicepremier złożył też kwiaty pod tablicą upamiętniającą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie Gdańskim.
Przy okazji wizyty na Uniwersytecie Gdańskim pod tablicą upamiętniającą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego składamy hołd pamięci wszystkich Ofiar katastrofy smoleńskiej. pic.twitter.com/A9mS3NqRBr
— Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) 10 kwietnia 2019
GODZ. 10:30
W dzień rocznicy katastrofy smoleńskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin złożył kwiaty przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego w gdańskiej Bazylice Mariackiej.
Jarosław Gowin przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego. Fot. Radio Gdańsk/Arkadiusz Marciszek
GODZ. 10:00
Przed płytą upamiętniającą śp. admirała floty Andrzeja Karwetę przy budynku byłego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. – Dokładnie pamiętam, jak wyglądała sobota dziewięć lat temu. Tragedia, katastrofa samolotu, która spowodowała śmierć najważniejszych ludzi w rządzie, w państwie, łącznie z prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Dla mnie jest obowiązkiem przychodzenie pod pomniki co roku i oddawanie pamięci wszystkim tym, którzy zginęli tamtego dnia – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska.
Tutaj także odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Izabeli Jarugi Nowackiej. Płytę umieszczono na rondzie imienia tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej posłanki SLD. W uroczystości wzięła udział Barbara Nowacka, która tak wspominała mamę. – To bardzo miłe, że Gdynia przede wszystkim pamięta. Słupsk też ma rondo imienia mojej matki. Ona kochała tę ziemię i cieszę się, że miała tu tylu przyjaciół, znajomych, którzy do dziś dbają o jej pamięć – mówiła Barbara Nowacka.
Inicjatorem ustawienia pamiątkowej tablicy był radny Gdyni Krzysztof Chachulski. – Myślę, że ta tablica daje obraz tego kim była Jaruga-Nowacka. To jest tablica szczególnie dla ludzi młodych, którzy wiedzą, że była katastrofa. Ale za 10 lat pewnie już nie będą wiedzieli kto to był. A tak będą mieli możliwość pamiętania i przeczytania tych kilku zdań – mówił radny. Tablica znajduje się u zbiegu ulic Rotterdamskiej i Polskiej. Została ufundowana między innymi ze składek trójmiejskich środowisk lewicowych.
Uczczenie pamięci admirała Karwety w Gdyni Fot. Radio Gdańsk/Magda Manasterska
UCZCZONO PAMIĘĆ MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO
Przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta w intencji marszałka RP i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak co roku w tym miejscu pojawili się rodzina, krewni i przyjaciele marszałka RP.
Bliscy Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej. Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas
Marszałek Maciej Płażyński w dniu katastrofy w Smoleńsku miał 52 lata. Zostawił żonę i troje dzieci.
OBCHODY NA POMORZU
10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona. Wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M byli także politycy, wojskowi, duchowni, kombatanci i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.