– Gdyby jakikolwiek państwo na świecie miało zablokowany dostęp do swojego portu, to krzyczałoby wniebogłosy i nikt by się nie odważył mówić o „dyrektywach ptasich” – mówiła europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga w czasie spotkania przedwyborczego w gdańskiej siedzibie „Solidarności”. „Jedynka” na liście Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu podkreśliła, że Polska musi być traktowana jako równorzędny partner w rozmowach o przyszłości Europy. – W zbliżającej się kadencji Parlamentu Europejskiego chciałabym zajmować się tymi sprawami, który były moją specjalnością od bardzo wielu lat. Chcę dbać o bezpieczeństwo naszego kontynentu. Chcę dbać o współpracę transatlantycką, bo uważam, że to jest jeden z elementów tego bezpieczeństwa. Proszę przy tym pamiętać, że mamy ogromną liczbę Amerykanów polskiego pochodzenia po drugiej stronie Atlantyku. To jest ta grupa, która stanowi nasze zabezpieczenie, naszą wartość, synergię w polityce międzynarodowej – powiedziała Anna Fotyga.
„PRZETRZEĆ IM DROGĘ DO STRUKTUR UNIJNYCH”
Europosłanka podkreśliła potrzebę pracy na rzecz kolektywnej obrony w ramach NATO oraz rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Mówiła także o bezpieczeństwie Bałtyku.
– Unia Europejska na szczęście, również dzięki mojej pracy, zajęła się problemem oczyszczania Bałtyku zarówno z min, jak i z chemikaliów. To na razie są pierwsze projekty, ale są instytucje w Polsce, które stanowią ważny punkt ekspercki i moją ideą jest przetarcie im drogi do struktur unijnych. Tak, żeby polski głos, polskie decyzje były tam wyraźnie widoczne. Chcę się też zajmować promowaniem na forum Parlamentu Europejskiego polskiej historii i osiągnięć. To stanowiło drugi filar mojej działalności, który stał się dla mnie równie istotny – dodała kandydatka PiS.
„PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ TO INWESTYCJA STRATEGICZNA”
W czasie spotkania eurodeputowana odniosła się do przekopu Mierzei Wiślanej, wskazując na jego znaczenie dla bezpieczeństwa Polski oraz możliwościach, które staną przed Polską w UE po zrealizowaniu przedsięwzięcia.
– To jest dostęp do portu w Elblągu, który będzie dzięki temu się rozwijać i współpracować. To jest zupełnie inna koncepcja rozwoju niż tych pełnomorskich, niezamarzających portów, ale taka, która pozwoli na wykorzystywanie wszystkich nisz, które możemy znaleźć. Na wykorzystywanie możliwości, które zarysowują się nam również w UE, które pozwolą nam z tego korzystać. Jest taki program, który nazywa się „pętlą Morza Bałtyckiego” i w tej pętli takiego portu, jak Elbląg, po prostu brakowało. To jest inwestycja strategiczna – mówiła Anna Fotyga. – Jestem osobą zajmującą się bezpieczeństwem i wiem, że gdyby jakiekolwiek państwo na świecie miało zablokowany dostęp do swojego portu, to krzyczałoby wniebogłosy i nikt by się nie odważył mówić o dyrektywach ptasich. Ani wewnątrz kraju, ani na zewnątrz.
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO JUŻ W MAJU
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Godność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybierani są w powszechnych wyborach bezpośrednich na 5 lat. Polska po raz czwarty wybierze swoich reprezentantów. Będzie ich 52.
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl