Polska Fundacja Narodowa sfinansuje częściowo Rejs Niepodległości Daru Młodzieży. Informację tę potwierdziło biuro prasowe fundacji. Niestety nie ustaliliśmy, jaka kwota wchodzi w grę.
Szczegóły w tej sprawie zostaną podane po rozmowach z przedstawicielami uczelni. Fregata za niecały miesiąc rusza dookoła świata. Cały czas trwają rozmowy ze sponsorami, na których wsparcie liczy Akademia Morska – mówi Agnieszka Czarnecka.
W podróż Darem Młodzieży wypłynie etapami kilkuset młodych osób z całej Polski. Jednostka odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Przygotowanie do rejsu to duże przedsięwzięcie finansowe. Uczelnia musiała udźwignąć wydatki związane z remontem generalnym jednostki przed wypłynięciem. Trzeba było wymienić zbiorniki wód balastowych i zapewnić utylizację ścieków na jednostce. Nowe przepisy bardzo rygorystycznie podchodzą do spraw usuwania ścieków i wód balastowych.
DAR PO REMONCIE
Teraz Dar wraca do Gdyni z pierwszych poremontowych praktyk. W piątek zacumuje przy Skwerze Kościuszki. Wymiana samych tylko wód balastowych to koszt 80 tys. euro. Na Darze zamontowano także nowy mostek i nowe mapy elektroniczne do szkolenia studentów. Są też nowe żagle i wyremontowany silnik. Część pieniędzy na modernizację Daru pochodzi z rządowego budżetu.
20 MILIONÓW ZŁOTYCH
Z pieniędzy Polskiej Fundacji Narodowej realizowany jest już jeden projekt – Polska 100. Kieruje nim żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Jego wyprawa ma charakter sportowy. Polska będzie promowana na świecie udziałem jachtu Polska 100 modernizowanego w jednej z zagranicznych stoczni. Nieoficjalnie mówiło się o wsparciu tego projektu w wysokości 20 milionów złotych.
REJS DOOKOŁA ŚWIATA
Dar Młodzieży w podróż dookoła świata wypływa 20 maja. Rejs będzie trwał 11 miesięcy. Trasa obejmuje porty całego świata. Są wśród nich Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami i Londyn. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży.
Dar Młodzieży pod polską banderą ma zwrócić uwagę środowisk polonijnych i miłośników żeglarstwa w kraju i na całym świecie.
Anna Rębas/jK