Rozpoczęła się zabudowa Starego Miasta w Malborku. Na niezagospodarowanym po II wojnie światowej terenie powstaną mieszkania i lokale usługowe. Nowa zabudowa całkowicie zmieni charakterystyczną panoramę miasta.
– To bardzo oczekiwana inwestycja. Powstanie kilkanaście budynków nawiązujących do starego stylu. Mają one zasłonić komunistyczne osiedle wybudowane w latach 60. – mówi wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk.
BIAŁY TYNK NA CZERWONEJ CEGLE
Malborska starówka, wraz z zamkiem krzyżackim, została zniszczona w wyniku działań wojennych w trakcie II wojny światowej. Ocalał jedynie budynek Ratusza Staromiejskiego. Po wojnie na gruzach dawnych kamienic wybudowano bloki, a całe osiedle nazwano osiedlem XX-lecia PRL. Białe tynki bloków miały odróżniać je na tle czerwonej cegły wykorzystanej do odbudowy zabytków.
PO KONSULTACJACH Z KONSERWATOREM ZABYTKÓW
Wyróżniające się w panoramie Malborka osiedle, dziś nazywane już Starym Miastem, zostanie teraz zasłonięte. Dziesięć lat temu miasto podzieliło niezagospodarowany teren między Bramą Mariacką a Szkołą Łacińską na kilkanaście działek, które sprzedano prywatnym inwestorom. Tereny zmieniały swoich właścicieli, jednak po wielu latach rozpoczyna się ich zabudowa.
– Budowa odbywa się w oparciu o zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, który był konsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Gabaryty i wygląd budynków zostały ustalone w oparciu o materiały ikonograficzne. To nie będzie rekonstrukcja, ale nowa zabudowa będąca współczesną interpretacją zabudowy historycznej – zaznacza Aleksandra Bychowska, miejski konserwator zabytków.
Wizualizacja nowej zabudowy. Stan na listopad 2018 roku Mat. UM w Malborku
NOWE CENTRUM MIASTA
– Nowe budynki zasłonią stare bloki, dzięki czemu Stare Miasto będzie wyglądać tak, jak powinno. Na parterze będą lokale usługowe, na wyższych kondygnacjach mieszkania, może również usługi – mówi Grzegorz Wojewódzki, przedstawiciel grupy inwestorów. – Będą tam kawiarenki, restauracje, galerie. To może być swego rodzaju centrum miasta – dodaje wiceburmistrz.
ZDANIA PODZIELONE
Wiceburmistrz Malborka twierdzi, że większość mieszkańców oczekiwała zamknięcia zabudowy miasta od strony Nogatu. Zdania malborczyków są jednak podzielone.
DWA I PÓŁ ROKU NA REALIZACJĘ INWESTYCJI
W piątek na ogrodzony plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Wykonawca musi rozpocząć prace od palowania trudnego terenu położonego na skarpie nad Nogatem. Ten etap potrwa około trzech miesięcy. Całość ma być gotowa w 2021 roku.