Gdańszczanie, którzy mają problemy rodzinne, borykają się z trudnymi emocjami i sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, do końca maja mogą skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów. Wszystko za sprawą IV edycji Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej. Do 24 maja bezpłatnych konsultacji udzielają psycholodzy w dziewięciu Centrach Pracy Socjalnej MOPR, a do 31 maja wsparcie dostępne jest także w Centrum Interwencji Kryzysowej w Nowym Porcie.
W tym roku wydarzenie jest organizowane pod hasłem „Zdrowie zaczyna się w głowie – EMOCJE”.
– Emocje odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, w jego rozwoju, w kontakcie z innymi ludźmi. W ramach tych dni mamy możliwość skorzystania z nieodpłatnych konsultacji psychologicznych, zarówno w gabinetach prywatnych, jak i instytucjach publicznych. Ponadto organizowane są ciekawe warsztaty psychologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców – mówi Teresa Smoła, psychoterapeutka, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku, który jest jednym z organizatorów akcji.
DOSTĘPNE OŚRODKI
– Wystarczy zadzwonić i się umówić. U nas są specjaliści, którzy na co dzień pracują z rodzinami. Psycholodzy pomogą rozwikłać sytuacje kryzysowe, wesprą potrzebujące osoby w emocjonalnej opresji – dodaje Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Od 15 do 24 maja, w godzinach od 8 do 15 bezpłatnych konsultacji udzielać będą psycholodzy w dziewięciu Centrach Pracy Socjalnej MOPR. Natomiast od 15 do 31 maja wsparcie dostępne jest też w Centrum Interwencji Kryzysowej przy pl. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. Można także przez całą dobę dzwonić pod numery 58 511 01 21 lub 58 511 01 22.
„TO POWINNO BYĆ NORMĄ”
Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej są skierowane do osób, które mają problem z trudnymi emocjami, ale także do tych, które chcą lepiej poznać siebie.
– Nie idziemy kluczem problemów, jesteśmy otwarci na osoby, które są zaciekawione własnym światem wewnętrznym. Na ludzi, którzy chcą wiedzieć, jak sobie radzić ze swoimi emocjami, a także z emocjami innych ludzi, jak z nich korzystać – podkreśla Teresa Smoła. – Żyjemy tak szybko, jest tyle wyzwań, trudności. Pójście do specjalisty, poproszenie o pomoc powinno być normą. Można z tego czerpać i poukładać sobie rozmaite sprawy – dodaje Sylwia Ressel.
Głównymi organizatorami dni są: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” i Wydział Rozwoju Społecznego UMG. Jednym z partnerów jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Patrycja Oryl