Gdańsk rozpoczyna świętowanie 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Do udziału w ponad 100 wydarzeniach zaproszeni są wszyscy, a główną sceną obchodów będzie Plac Solidarności i okolice ECS. Na placu za historyczną Bramą nr 2 stanęła Strefa Społeczna, którą zawładną organizacje pozarządowe. Ma to pokazać, jak dzięki ich aktywności zmieniła się Polska. Swój udział zapowiedziało 150 organizacji.
„BĄDŹMY RAZEM, ROZMAWIAJMY”
Przy fontannach przed ECS rozstawiono biało-czerwony okrągły stół. Choć nawiązuje on do wydarzeń politycznych sprzed 30 lat, to w czasie obchodów będzie pełnił funkcję społeczną. Taki był zamysł organizatorów i projektantów. – Zobaczcie, jak ten stół wygląda, ile osób może się przy nim zmieścić. Bądźmy razem, rozmawiajmy, patrzmy sobie w oczy i myślmy o Gdańsku, Pomorzu i Polsce – Polsce naszych marzeń – mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
Przy stole zasiąść może nawet 100 osób. Mebel miejski ma konstrukcję otwartą i charakter modułowy. Zacznie gromadzić uczestników obchodów rocznicy 4 czerwca 1989 już od sobotniego poranka. – W tym dniu szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi. Zaplanowano animacje, warsztaty i koncert – mówi Magdalena Mistat, rzeczniczka ECS.
MIEJSCA WYDARZEŃ
Wydarzenia będą się także odbywały w ECS, na Placu Zebrań Ludowych, gdzie zaplanowano koncerty i w centrum Gdańska między innymi: na ulicy Długiej, Placu Kobzdeja czy Skwerze Świętopełka. W programie jest wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku. Spotkają się również samorządowcy z całego kraju. 4 czerwca w samo południe w polskich miastach zabrzmi hymn państwowy.
Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku organizuje Urząd Miejski. Obchody potrwają od 1 do 11 czerwca. Od 1 do 4 czerwca komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.