W Polsce wystawiono już ponad 1,5 mln. elektronicznych recept. Po stworzeniu e-recepty przez lekarza dostęp do niej dostają farmaceuci z 14 tys. polskich aptek. Powszechnie będą one wprowadzone w życie od 1 stycznia 2020 roku.
– Już prawie 700 podmiotów dołączyło do wydawania e-recept, ponad 4 tys. lekarzy już je wystawiło – mówi wiceminister Janusz Cieszyński. – Naszym celem jest osiągnięcie 100 proc. recept elektronicznych do końca roku.
SPOTKANIA I KONSULTACJE
Jak mówi, żeby to było możliwe, niezbędne jest prowadzenie spotkań i konsultacji ze wszystkimi przedstawicielami środowiska medycznego. W Gdańsku rozmawiał z lekarzami w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Liczymy na to, że takie spotkania pomogą nam przygotować lekarzy, aby takie recepty wdrażać przed oficjalnym terminem. Korzystamy z doświadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w zeszłym roku, wprowadzając elektroniczne zwolnienia lekarskie, zadbał o to, aby strona organizacyjna była bardzo mocna – dodaje wiceminister.
Wiceminister podkreśla takie zalety elektronicznej recepty jak niemożność jej zgubienia, pomyłki ze strony lekarza czy braku podpisu lub pieczątki lekarskiej.
– E-recepta zawsze jest czytelna. To o tyle ważne, że błędów w wystawianiu recept jest bardzo dużo. Szacujemy, że jest około 15 mln. takich przypadków w Polsce w ciągu roku. Mamy nadzieję, że to usprawni leczenie. W momencie wystawienia recepty przez lekarza jest ona zapisywana w systemie, a informacja trafia do 14 tys. aptek w Polsce. Tam podaje się czterocyfrowy kod wysłany SMS-em lub mailem oraz numer PESEL albo pokazuje się wydruk informacyjny, zawierający czterdziestocyfrowy klucz recepty zawarty w kodzie kreskowym – mówił wiceminister Janusz Cieszyński.
E-recepty to obecnie największy projekt informatyczny Ministerstwa Zdrowia. Rocznie wystawia się w Polsce około 250 milionów recept, od początku przyszłego roku mają przeważać te elektroniczne. Wystawiło je już około 4 tysiące lekarzy.
„CYFROWA BRAMA” DLA PACJENTA
Obok e-recept resort uruchomił internetowe konto pacjenta pod adresem pacjent.gov.pl.
– Ma ono stanowić bramę cyfrową do informacji, które ma na nasz temat system ochrony zdrowia – mówił Janusz Cieszyński. – Chcemy, żeby każdy za pośrednictwem takiego konta pacjenta mógł uzyskać informacje o wystawionych i zrealizowanych receptach, o elektronicznych skierowaniach, a także o świadczeniach, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Z naszego doświadczenia wynika, że takie wdrożenia mogą być efektywne dopiero wtedy, kiedy są wprowadzane w konsultacji ze środowiskiem – przekonuje wiceminister Cieszyński.
Rafał Mrowicki/mrud