Przez ostatnich kilka dni towarzyszyły nam gwałtowne ulewy i seanse piorunów. Jeszcze nie odpoczęliśmy po minionych burzach, a już pojawiły się następne. Synoptycy wydali ostrzeżenie 3 stopnia (najwyższego).
AKTUALIZACJA 00:45
To już koniec silnych burz na Pomorzu. Ich resztki przed godziną 2:00 powinny „uciec” już poza wschodnią granicę województwa pomorskiego. Dziękujemy wam za wszystkie informacje oraz zdjęcia i filmy.
AKTUALIZACJA 23:50
Na ten moment wiele wskazuje na to, że Trójmiastu „upiekło się”, bo najsilniejsza burza przechodziła północną częścią województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak teraz ona wkracza w granice woj. pomorskiego i kieruje się na północ, co oznacza, że może przejść przez Skórcz i Sztum, a być może również Malbork.
AKTUALIZACJA 23:30
Około 50 razy interweniowali strażacy w województwie pomorskim. Najwięcej, bo 14 interwencji, zanotowano w powiecie wejherowskim, po 7 w powiatach puckim i kościerskim oraz 5 w powiecie człuchowskim. Najczęściej strażacy pomagają przy zalaniach ulic, piwnic i przy usuwaniu drzew powalonych na ulice.
AKTUALIZACJA 23:20
Silna burza w Trójmieście. Nasi słuchacze wysyłają już zdjęcia i filmy. Niestety, w innych rejonach Pomorza sytuacja może być jeszcze gorsza.
AKTUALIZACJA 23:00
Burza właśnie dotarła do Trójmiasta, ale wiatr, który się zerwał to dopiero zapowiedź czegoś poważniejszego. Uważajcie na silny wiatr i intensywne opady deszczu i gradu!
Pojawiają się też pierwsze problemy na gdańskim lotnisku. Samolot z Amsterdamu z powodu warunków atmosferycznych nie dał rady wylądować.
Źródło: Flightradar24
AKTUALIZACJA 22:10
„W Bytowie wali, aż ziemia się trzęsie. A to dopiero początek” – piszą do nas słuchacze Radia Gdańsk Klaudia i Łukasz. Przy okazji dodają takie zdjęcie:
Mniej więcej (te słowa podkreślamy) śledzić burzę i jej rozwój można za pomocą tej interaktywnej mapy:
AKTUALIZACJA 22:00
Bardzo groźnie wyglądają zdjęcia z Lęborka. Trudno teraz wszystko ocenić, ale jest szansa, że duża część burzy przejdzie przez Bydgoszcz i Grudziądz, a nie – jak to wcześniej wyglądało – przez centrum województwa pomorskiego i Trójmiasto. O wszystkich zmianach będziemy na bieżąco informować.
Koniecznie sprawdźcie również nasz tekst po wizycie w sztabie zarządzania kryzysowego. Tam między innymi informacja o kolejnych miejscach wydawania worków z piaskiem w Gdańsku.
AKTUALIZACJA 21:15
Burze już są w województwie pomorskim. Błyski widać już z Gdyni, bo mniejsza komórka nadeszła znad morza. Najgroźniejsza jest jednak ta, która pojawiła się na zachodzie województwa i powoli zbliża się do Miastka.
Źródło: Blitzortung
AKTUALIZACJA 20:20
Groźna burza powoli dociera do zachodniej części województwa pomorskiego. To tamte tereny są w tym momencie najbardziej zagrożone.
AKTUALIZACJA 19:00
Na ten moment wszystko jest zgodne z prognozami. Burze, które pojawiły się już na zachód od województwa pomorskiego, są dosyć silne, niektórzy informują też o opadach dużego gradu, nawet do 4 cm średnicy.
AKTUALIZACJA 18:00
Pojawiają się też już pierwsze konkretne godziny, w których możemy spodziewać się burz w województwie pomorskim.
AKTUALIZACJA 17:30
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich o godzinie 16:30 zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powodem są prognozowane burze, grad i trąby powietrzne.
Jak informuje Pomorski Urząd Wojewódzki, wszystkie służby przygotowane są na nadejście groźnych zjawisk pogodowych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pracuje w wzmocnionym składzie. Sprawdzono łączność i gotowość służb do ewentualnych działań.
Więcej o tym piszemy >>> TUTAJ
Niestety, jak podkreślają synoptycy, mimo pogodnej soboty do tej pory, prognozy się nie zmieniają i burze wciąż są bardzo prawdopodobne. Tym bardziej, że pierwsze już się w Polsce pojawiły. Ich nadejście do województwa pomorskiego wydaje się być tylko kwestią czasu.
O wysokim zagrożeniu informuje również IMGW. Synoptycy wydali ostrzeżenie 3 stopnia przed burzami z gradem. Obowiązuje ono od godz. 18 w sobotę do 4 nad ranem w niedzielę
screenshot: pogodynka.pl/ostrzezenia
Im bliżej wieczoru i nocy z soboty na niedzielę, wzrastać będą warunki termodynamiczne. Prognozowane są burze z opadami deszczu od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy, co przełoży się na lokalne podtopienia. Wiatr w porywach osiągnie nawet do 130 km/h. Może też lokalnie pojawić się grad. Synoptycy mówią też o ryzyku wystąpienia trąb powietrznych.
oprac. mk