Od 19 czerwca na obwodnicach Trójmiasta i Południowej Gdańska zaczyna się specjalna akcja, mająca pomóc w upłynnieniu z roku na rok rosnącego ruchu. Trasą S6 w ciągu doby przejeżdża nawet 100 tysięcy aut. Każdego dnia dochodzi do średnio ponad dwóch wypadków i kolizji, które dodatkowo paraliżują ruch.
W środę przy trasach stanęły tablice elektroniczne z informacjami o korkach, a na wiaduktach banery z apelem o jazdę na zamek – tłumaczy Karol Markowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Na banerach są dwie podstawowe informacje, o tym, że jest coś takiego jak korytarz życia. To się musi wbić w naszą świadomość. Druga rzecz – to grafika pokazująca, jak korytarz życia ma być tworzony, aby strefa w osi jezdni była przeznaczona dla służb ratowniczych – tłumaczy urzędnik GDDKiA.
– Wpieramy takie działania – mówi nadbrygadier Tomasz Komoszyński, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Gdańsku. – Główny błąd jaki popełniają kierowcy, polega na tym, że w razie korka, od razu nie ustawiają się w korytarz życia, a po przejeździe karetki czy straży, od razu wracają na swój pas. W takiej sytuacji kolejne auto ratownicze musi czekać na stworzenie przejazdu – mówi strażak.
TABLICE I POMOC DROGOWCÓW
Rolą tablic elektronicznych ma być przypominanie o spodziewanych kłopotach związanych na przykład z dużymi imprezami. Za dwa lata zastąpią je profesjonalne, duże tablice zmiennej treści. Będą działać przy wszystkich ekspresówkach na Pomorzu w ramach systemu ITS.
W ramach akcji, która potrwa do końca wakacji, patrole drogowców będą także w razie potrzeby rozdawać wodę kierowcom stojącym w korkach.
SZUKAJĄ SPOSOBÓW NA POPRAWĘ SYTUACJI
W akcję włączyły się także pomorska, straż pożarna i Pomorski Urząd Wojewódzki. Jak mówi Andrzej Spiker, dyrektor generalny urzędu, od półtora roku działa zespół poszukujący sposobów na poprawę sytuacji na trasie. – Tam szukamy tych sposobów. Jednym z nich jest korytarz życia, innym odcinkowy pomiar prędkości, a jeszcze inny to nawet sprawność policji w organizowaniu objazdów. To nasz wspólny problem. Trzeba na niego patrzeć wieloaspektowo – mówi dyrektor Spiker.
Partnerem działań drogowców jest Radio Gdańsk. Korytarze życia i jazda na zamek mają zaś stać się nie tylko dobrą praktyką, a częścią prawa o ruchu drogowym. Pracuje nad tym Ministerstwo Infrastruktury.
Sebastian Kwiatkowski/mmt