Podczas czwartkowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą finansowania programu darmowych szczepień przeciw HPV dla dzieci w latach 2019-2021. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 600 tysięcy złotych. – Ten program miał być wprowadzony jako rządowy, jednak tak się nie stało. Cieszę się, że robimy to w ramach środków miasta – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
– Już dawno to zgłaszaliśmy, ale słyszeliśmy często, że powinno to finansować państwo – mówił wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski. – Myślę, że to dobrze, że podatki mieszkańców wracają do nich w taki sposób. Jako radni braliśmy udział w wielu debatach medycznych – dodał radny PiS.
– Cieszę się, że dziś słyszymy głos rozsądku ze strony radnych opozycji – mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór.
– Ta sesja jest przełomowa – mówiła szefowa klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska. – To jest taka rzecz, którą pan prezydent Paweł Adamowicz obiecał w 2018 roku. Zabezpieczyliśmy pieniądze na szczepienia dla chłopców i dziewcząt – dodała.
BRAK JEDNOMYŚLNOŚCI W KLUBIE PIS
Pełnej jednomyślności jednak nie było. Od głosu wstrzymał się radny PiS Waldemar Jaroszewicz, a radna PiS Joanna Cabaj zagłosowała przeciwko uchwale. – Niestety na komisji nie przedstawiono nam badań ani argumentów naukowych, które gwarantowałyby, że liczba zachorowań na raka szyjki macicy zmaleje – uzasadniała radna Joanna Cabaj. – Niestety te szczepionki nie dają żadnej gwarancji. W Polsce rząd PiS odmówił refundacji szczepień przeciwko temu wirusowi w związku z doniesieniami z innych krajów, że powodują bardzo liczne komplikacje u młodych dziewcząt. Odmian wirusa HPV jest ponad setka, on cały czas mutuje. Zaszczepienie młodych dziewcząt przeciwko kilku szczepom wirusa to kropla w morzu potrzeb. Doniesienia z zagranicy dają nam bardzo duże ryzyko powikłań – dodała.
KOLEJNE ROCZNIKI
W tym roku, w ramach programu, darmowe szczepienia obejmą dzieci z roczników 2005-2007, natomiast w następnym – rozpoczną się szczepienia osób urodzonych w roku 2008. Miasto przeznaczy w tym roku na ten cel 600 tys., a w następnych odpowiednio 1,425 mln i 975 tys. złotych.
„Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019-2021” obejmuje również kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości rodziców o możliwości szczepień i zachęcenia ich do udziału w programie by powiększyć grupę dziewcząt i chłopców zaszczepionych przeciwko HPV.