Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że nie składa broni w sprawie Westerplatte. W czwartek posłowie przyjęli projekt specustawy o przekazaniu gruntów na półwyspie na rzecz Muzeum II Wojny Światowej pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński twierdzi natomiast, że „to nie jest prawda, że pole bitwy musi być rzucone odłogiem i nie można nic na nim zrobić”.
W piątek do kwestii specustawy o Westerplatte odniosła się prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – To miejsce, w którym się znajdujemy, zostało przejęte przez państwo polskie – mówiła prezydent Gdańska, stojąc u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. – Nie byłoby w tym pewnie nic złego, gdybyśmy wszyscy razem, przy jednym stole, ustalili, jak ma wyglądać pamięć miejsca. Nie wiemy, czy ten pomnik zostanie, czy nie. Wiemy jedno, że metodami siłowymi, bo za takie należy uznać specustawę, państwo, które mieni się państwem polskim, ale jest de facto państwem jednej siły politycznej, chce wykorzystywać pamięć historyczną do politycznego interesu. Wiemy, że ma tu powstać muzeum, ale jaka będzie jego treść – tego nie wiemy. Natomiast wszystkie środki prawne, represyjne, zostały wykorzystane. Do tego wszystkiego obraża się gdańszczanki i gdańszczan, podważając nieustająco ich przywiązanie do polskości i ich patriotyzm – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.
Aleksandra Dulkiewicz powiedziała też, że miasto chce wyciągnąć konsekwencje prawne wobec jednego z tygodników za niedawne publikacje o Gdańsku. – Chcę poinformować, że jeden z tygodników opublikował kłamliwy materiał na temat gdańszczanek i gdańszczan, który mija się wielokrotnie z prawdą i podważa nasze przywiązanie do polskości. Dzisiaj Miasto Gdańsk występuje na drogę prawną. W pierwszym etapie będziemy żądać sprostowania oczywistych nieprawd, między innymi twierdzenia, że nikt z władz Gdańska nie był na pogrzebie ostatniego westerplatczyka, to jest po prostu kłamstwo – zapowiedziała prezydent Gdańska.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła przy tej okazji na uroczystości 1 września, które będą organizowane przez samorząd. – My 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęliśmy już 28 czerwca. Wartownia numer 1 obchodziła swoje 45-lecie jako placówka muzealna. Kiedy rozmawiamy o tym, jaka ma być przyszłość tego obszaru. Kiedy pytamy o to, co będzie z Wartownią numer 1, nie uzyskujemy odpowiedzi, chociaż ustawa mówi, że ta działka zostanie przejęta pod budowę nowego muzeum. Ja już teraz chcę państwa zaprosić do wspólnego świętowania. Spotkajmy się tu 1 września o 4:45, żeby przyświecało nam hasło „Nigdy więcej wojny” – powiedziała prezydent Gdańska.
WICEPREMIER GLIŃSKI: WESTERPLATTE TO SYMBOL WARTOŚCI
Wicepremier Piotr Gliński zapowiada, że koncepcja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku będzie opierać się na odtworzeniu pola bitwy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił na antenie TVP Info, że rząd dąży do „cywilizowanego upamiętnienia” miejsca bitwy poprzez zbudowanie na Westerplatte muzeum „z prawdziwego zdarzenia”.
We wtorek projektem przegłosowanym przez posłów zajmie się senacka komisja kultury. – Też tam będę razem ze współpracownikami, bo uważam, że wszelkie dostępne środki, metody, trzeba wykorzystać do tego, żeby wspólnie postarać się mówić o przeszłości Westerplatte i o bohaterskiej walce westerplatczyków we wrześniu 1939 roku – zapowiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.