Przestrzeń z zielenią i utwardzonym placem, a także meble miejskie i portowe oświetlenie. Tak wyglądać będzie przestrzeń w Nowym Porcie nad Martwą Wisłą. To efekt wyłonienia koncepcji w konkursie przestrzennym. Kolejnym krokiem będzie teraz opracowanie projektu. Dopiero wtedy rozpocznie się realizacja.
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznej placu nadwodnego w Nowym Porcie.
Teren zlokalizowany przy brzegu Martwej Wisły został wskazany przez mieszkańców jako miejsce zasługujące na szczególną uwagę. Plac jest położony nad wodą, roztacza się z niego widok na przepływające statki i Twierdzę Wisłoujście. Tuż obok znajduje się Szaniec Zachodni, który ma współtworzyć kompleks terenów rekreacyjnych.
– Na bazie koncepcji powstanie teraz dokumentacja projektowa. Ze zwycięzcą konkursu musimy wcześniej przeprowadzić jeszcze negocjacje. Gdy dokumentacja powstanie, będzie można przystąpić do realizacji – mówi Ewa Pielak z Biura Rozwoju Gdańska.
(Mat. Tomasz Japa, Maria Kępka, Zofia Zuchowicz, Anna Dubois)
BYŁO PIĘĆ PRAC
W konkursie wzięło udział pięć prac. Jury zadecydowało o nieprzyznaniu drugiej nagrody. Pierwszą nagrodę, w wysokości 22 tys. zł, otrzymała koncepcja zespołu projektowego w składzie: Tomasz Japa, Maria Kępka, Zofia Zuchowicz, Anna Dubois. Trzecią nagrodą (8 tys. zł) została wyróżniona pracownia Jaz + Architekci Żmijewski Jaworski Masse.
Kolejnym krokiem ku realizacji inwestycji będzie przygotowanie dokumentacji technicznej, na podstawie której ruszy przebudowa. Do negocjacji dotyczących podpisania umowy na opracowanie dokumentacji zostanie zaproszony zwycięski zespół.
Zwycięska praca. (Mat. Tomasz Japa, Maria Kępka, Zofia Zuchowicz, Anna Dubois)
DWIE NAGRODY
Jury przyznało pierwszą nagrodę „za czytelną i spójną kompozycję placu, podkreślającą walory krajobrazu i historyczną tożsamość miejsca”. Jak czytamy w uzasadnieniu, stworzono „przestrzeń zintegrowaną, ale jednocześnie pełniącą różnorodne funkcje odzwierciedlające postulaty lokalnej społeczności. Zachowano przy tym bardzo dobre proporcje nawierzchni utwardzonych do nawierzchni trawiastych, z płynnymi przejściami jednych w drugie.”
Uzasadniając wybór tej właśnie pracy, jury zwróciło uwagę na meble miejskie i oświetlenie, nawiązujące do portowego charakteru miejsca, oraz na ciekawą formę zadaszeń i małych kubatur. Zgodnie ze zwycięską koncepcją, fragment placu nadwodnego ma zostać utwardzony, aby tym samym umożliwić organizację rozmaitych wydarzeń.
Na pozostałej części będzie łąka. Znajdą się na niej m.in. boiska do gier plenerowych. Ponadto koncepcja przewiduje utworzenie punktu widokowego i urządzenie nabrzeża w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt z wodą. Zabytkowy budynek po stacji paliw mógłby zostać przeznaczony na cele gastronomiczne (np. kawiarnię).
– Odczuwam, że w tej wizji jest jednak zbyt wiele betonu. Brakuje mi terenów zielonych. Jednak dobrze, że taka koncepcja została wyłoniona. Przybliża nas to także do rewitalizacji Szańca Zachodniego, o który zabiegali mieszkańcy – mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port.
(Mat. Tomasz Japa, Maria Kępka, Zofia Zuchowicz, Anna Dubois)
ZALECENIA JURY
Jury przedstawiło kilka zaleceń pokonkursowych, które powinny zostać uwzględnione podczas opracowywania dokumentacji technicznej. Wśród nich znalazły się m.in.: przeprojektowanie układu komunikacyjnego, zweryfikowanie formy punktu widokowego czy dopuszczenie możliwości cumowania małych jednostek pływających w dawnym basenie portowym. Zalecono też maksymalne zachowanie drzewostanu.
Od 29 lipca do 9 sierpnia wszystkie prace konkursowe będą prezentowane w Biurze Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, czwarte piętro). Z wizjami projektantów można zapoznać się od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.
Maciej Naskręt