Kupowanie pamiątek i lokalnych przysmaków to nieodłączna część każdego wyjazdu. Pamiętajmy jednak o przepisach i limitach Unii Europejskiej, które regulują przewóz towarów spoza wspólnoty. Okazuje się, że ograniczenia dotyczą nie tylko egzotycznych roślin, ale także żywności i alkoholu.
Wracając z krajów spoza Unii Europejskiej należy pamiętać, że możemy przewieźć jedynie litr mocniejszego trunku – powyżej 22 proc. – i dwa litry słabszego alkoholu, cztery litry wina lub 16 litrów piwa. Wyjątkiem mogą być jedynie kosmetyki z alkoholem, zarówno w płynie, jak i w aerozolu. Są dopuszczone do przewozu w bagażu podręcznym, w opakowaniach do 100 ml objętości, w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nieprzekraczającej 1 litra.
Jeżeli chodzi o tytoń, regulacje zależą od typu granicy, którą będziemy przekraczać. Przylatując lub przypływając, możemy przewieźć ze sobą do 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar lub 250 gramów tytoniu. Na granicy lądowej te normy są niższe. Możemy wtedy przywieźć 40 papierosów, 20 cygaretek, 10 cygar lub 50 gramów tytoniu.
PRODUKTY SPOŻYWCZE
Piękno podróżowania tkwi także w próbowaniu nieznanych dotąd rzeczy. Jedną z nich jest kosztowanie lokalnej kuchni. Przysmaki niedostępne w Polsce, to bardzo często przewożone przez nas rzeczy. W szale zakupów nie zapominajmy jednak o tym, że nie możemy przywieźć na teren Unii Europejskiej różnego rodzaju mięsa, wędlin.
Mniej restrykcyjne są przepisy dotyczące przewozu ryb i owoców morza. Jedynym zabronionym produktem jest kawior, który pochodzi z ryb jesiotrowatych. Wszystkie gatunki ryb jesiotrowatych są chronione Konwencją Waszyngtońską. Turyści mogą przywieźć 125 gramów kawioru w słoiczku lub puszcze pod warunkiem, że pojemnik będzie odpowiednio zabezpieczony.
PIENIĄDZE
Okazuje się, że nie tylko przedmioty podlegają ograniczeniom. Strefa Schengen reguluje nasz fundusz wycieczkowy. Podczas wjazdu i przyjazdu do krajów członkowskich, każdą kwotę równą lub przekraczającą 10 tysięcy euro, należy zgłosić funkcjonariuszom celno-skarbowym w oddziale celnym, w którym przekraczamy granicę.
Obowiązek zgłoszenia dotyczy także niektórych wartościowych prezentów. Jeżeli przypływamy lub przylatujemy, musimy zgłosić funkcjonariuszom celno-skarbowym, jeżeli wartość pamiątek przekroczy 430 euro albo wyniesie jej równowartość. W przypadku przekraczania granicy lądowej ta norma zostaje obniżona i wynosi 300 euro.
KUSZĄCE KORALOWCE
Często kupowaną pamiątką są szkielety koralowców rafotwórczych. Musimy pamiętać, że są to gatunki zagrożone wyginięciem. Nie można ich przewozić bez odpowiednich dokumentów.
Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował praktyczny poradnik dla pasażerów, który jest dostępny >>>TUTAJ.
oprac. kh