Możliwe, że patronem nowego gdańskiego tramwaju zostanie Brunon Zwarra. Interpelacje w tej sprawie złożył radny Prawa i Sprawiedliwości. Ostateczna decyzja o uhonorowaniu pisarza należy jednak do prezydent Gdańska.
We wtorek w nocy do Gdańska dotarł nowy tramwaj. Pojazd został zamówiony przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Zwyczajem jest, że po torach miasta jeżdżą pojazdy, które mają swoich patronów. Nie inaczej będzie z nowym tramwajem. Stąd z inicjatywą wystąpił Andrzej Skiba z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
– 14 sierpnia 2019 roku minie rok od śmierci Brunona Zwarry, działacza organizacji polskich w antypolsko nastawionym Wolnym Mieście Gdańsku, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, autora książek o historii naszego miasta. Warto upamiętnić w Gdańsku Brunona Zwarrę w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci jednego ze znakomitszych Polaków i gdańszczan – mówi Skiba.
Radny złożył interpelację w tej sprawie do prezydent Gdańska.
Z uznaniem do pomysłu odniósł się wieloletni przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek.
– Brunon Zwarra ma piękny życiorys. To osoba na pewno godna takiego uhonorowania. Decyzja w tej sprawie leży nie po stronie radnych, a prezydent Gdańska, która może też zasięgnąć opinii historyków – mówi Oleszek.
Magistrat w tej sprawie jeszcze nie zajął stanowiska.
99 LAT HISTORII BRUNONA ZWARRY
Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 r. w Gdańsku. Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, a od 1935 roku pracował w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. Był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i KS Gedania. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i wreszcie w Sachsenhausen. Zwolniony w 1942, powrócił do pracy w emalierni.
Od lat 70. ubiegłego wieku Zwarra zajął się pracą pisarską. Opublikował zbiór 73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku – „Gdańsk 1939”. „Wspomnienia Polaków gdańszczan” (1984), autobiograficzne „Wspomnienia gdańskiego bówki” (1984-1997) oraz powieści „Gdańszczanie” (1999-2001) i „W gdańskiej twierdzy” (2003). W 1997 roku został uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II.
Maciej Naskręt/mmt