W Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku rozpoczął się obóz naukowy dla utalentowanej młodzieży. To forma wsparcia i nagroda dla wybitnych uczniów uczestniczących w projekcie „Zdolni z Pomorza”.
Młodzi na nudę nie narzekają, program zajęć jest bogaty. Obejmują nauki biologiczne, matematykę, fizykę i psychologię. Uczniowie mają też wyjścia na wodę, żeglują. Odwiedzają także Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. – Tam biorą udział w laboratoriach genetyki, wysiłku fizycznego i psychologi sportu – mówi Wojciech Sakłak z AWF, kierownik obozu. Na koniec turnusu młodzi dostają do rozwiązania test z pięcioma pytaniami dotyczącymi wyłożonego wcześniej materiału.
„TUTAJ ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ O WIELE CIEKAWIEJ”
Jak przyznają uczestnicy obozu taka forma spędzania wakacji jest wartościowa i nie łączą tego ze szkołą. – Tutaj zajęcia są prowadzone o wiele ciekawiej – mówią. – Fajnie tu jest, można żeglować. Podoba mi się szansa rozwoju w wielu dziedzinach i to, że mogę poznać ludzi, którzy tak jak ja chcą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Chciałabym bardziej poznać też swoje ciało, bo mamy zajęcia z fizjologii i biomechaniki – mówi Natalia. – Jest sporo wiedzy praktycznej przydatnej w życiu, ma być też więcej matematyki z czego się cieszę – dodaje Norbert.
W trzech turnusach weźmie w sumie udział 120 osób.
WSPARCIE W OSOBISTYM ROZWOJU
„Zdolni z Pomorza” to program zainicjowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego i realizowany we współpracy z powiatami i pomorskimi uczelniami, a finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego celem jest zapewnienie szczególnie uzdolnionym uczniom pomorskich szkół wsparcia w osobistym rozwoju. Wsparcie udzielane jest uczniom posiadającym talenty zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i przyrodniczych czy kompetencji społecznych.
Aleksandra Nietopiel/mim