Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
Kancelaria Prezydenta podała, że Andrzej Duda podpisał ustawę 1 sierpnia.
Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – w myśl jej autorów – ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
– Cieszymy się bardzo z podpisu pod ustawą. Oznacza to rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad muzeum Westerplatte. Niebawem zbierze się rada, która zdecyduje o kształcie inwestycji na Półwyspie Westerplatte – mówi Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Nasz Prezydent ????????❤️ Ustawa o Westerplatte podpisana ✌️ Budujemy ????️ pic.twitter.com/e4R1E07bj3
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) August 2, 2019
SPECUSTAWA
Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).
GRUNTY NALEŻĄ DO KILKUNASTU WŁAŚCICIELI
Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli – są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie. Na tym terenie znajdują się relikty budowli obronnych, stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Projekt ustawy autorstwa posłów PiS od początku był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Na razie władze Gdańska nie komentują podpisania specustawy.
PAP/pOr/mn