Latające psy w ten weekend w Gdyni. Na terenie stadniny koni w Orłowie trwają dwudniowe zawody dog frisbee. Są one elementem ogólnopolskiego cyklu – pierwsze odbyły się w Poznaniu w połowie maja, kolejne we Wrocławiu w czerwcu, a cykl zakończą zmagania w Warszawie we wrześniu. Dog frisbee, czyli ewolucje z plastikowym dyskiem, to obecnie jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie.
Jak mówi Julia Jaskot, organizatorka wydarzenia, nie trzeba być uczestnikiem zawodów, żeby pojawić się tu ze swoim pupilem. – To świetne miejsce do socjalizowania czworonoga wśród innych psów – podkreśla.
PIES POWTARZA TO, CO SPRAWIA MU PRZYJEMNOŚĆ
Pani Joanna przyszła na zawody z półtorarocznym chartem angielskim – whippetem o imieniu Mysza. Mówi, że wiek jej pupila to idealny moment, żeby zacząć trenować fresbee. – Dla psa to głównie zabawa, ponieważ nie da się go do niczego zmusić. Będzie powtarzał coś, co sprawia mu przyjemność. Whippet jest psem, który ściga, więc dla niego nagrodą jest dopadnięcie zdobyczy – podsumowuje.
ZADBAJĄ O ZDROWIE PUPILA
Na miejscu można zasięgnąć także porady weterynarza. – Kontrolujemy wagę, oglądamy zęby i uszy, czyli typowa profilaktyka. Rozmawiamy także o zabezpieczeniu przeciwko pasożytom, głownie kleszczom, bo o tej porze roku to dość duży problem – wyjaśnia lekarz weterynarii Joanna Edel.
– Przyszłam zobaczyć, co tu się dzieje, a na te zawody można patrzeć cały dzień, bo są fascynujące – mówiła właścicielka trzyletniego boksera Archiego, która przyszła skorzystać z porady obecnych na miejscu specjalistów.
Cykl „Latających Psów” rozgrywany jest od 2006 roku. Dotychczas odbyło się łącznie 55 edycji. W 2019 rozgrywane są kolejne cztery. Dogfrisbee jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, z rzeszami miłośników w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu powietrznych ewolucji. Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka z psem. O tytuł mistrza dogfrisbee walczą czworonogi z całej Polski i zagranicy. Zawodnicy startują w konkurencjach dystansowych ThrowNGo, polegających na aportowaniu przez psa lecącego dysku, Freestyle – najbardziej widowiskowej formy dogfrisbee, a także dyscyplinie Frizgility – czyli połączeniu frisbee oraz agility.
Psie zmagania pod hasłem „Dla nich grawitacja nie istnieje” w Gdyni potrwają do niedzieli. Zawody odbywają się między 9:00 a 17:00. Wstęp dla widzów jest darmowy.
Daniel Wojciechowski/dr