Powstała interaktywna mapa rządowych inwestycji. Każdy z nas może sprawdzić w internecie, jakie działania w jego województwie czy gminie zrealizowano z pieniędzy publicznych. O szczegóły zapytaliśmy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.
Piotr Puchalski: Czym jest Interaktywna Mapa Inwestycji?
Marek Zagórski: Interaktywna Mapa Inwestycji w płaszczyźnie fizycznej, to zestaw inwestycji i projektów, bo trzeba na to spojrzeć szerzej, które zostały zrealizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zrealizowane, bądź są w trakcie realizacji, bądź są kontynuowane z udziałem środków budżetowych i unijnych. Pozwala obejrzeć te inwestycje z poziomu każdej gminy. W tym sensie jest to także element kontroli obywatelskiej, sprawdzenia, na co zostały wydatkowane pieniądze, które idą z podatków, ze środków unijnych. Taki jest podstawowy cel uruchomienia tego narzędzia.
PP: Jakie projekty można w niej znaleźć, bo na pewno była przeprowadzona jakaś selekcja?
MZ: Tak, była selekcja. Na ten moment łatwiej mi powiedzieć, czego tam nie można znaleźć. Nie ma tam projektów realizowanych ze środków z regionalnych programów operacyjnych. Planujemy dołączenie tych inwestycji, ale na razie tego nie ma. Nie ma projektów realizowanych w specjalnych strefach i przez specjalne strefy ekonomiczne. Nie ma także inwestycji spółek Skarbu Państwa. Natomiast jest tam informacja o ponad 50 tys. inwestycjach, o łącznej wartości ponad 560 miliardów i inwestycjach realizowanych zarówno w wymiarze ogólnopolskim, jak i wojewódzkim, powiatowym, a przede wszystkim gminnym. Są to zarówno projekty o charakterze twardym, infrastrukturalnym np. drogi, inwestycje w infrastrukturę sportową, edukacyjną, ale także projekty miękkie, w tym środki wydatkowane w ramach programów społecznych, takich jak 500 plus czy 300 plus. Można zobaczyć, ile pieniędzy w ramach programów społecznych trafiło do mieszkańców danej gminy.
PP: Czy mapa będzie rozwijana?
MZ: Tak, będzie rozwijana o te elementy, o których mówiłem, że ich brakuje, czyli będziemy uzupełniać ją o inwestycje realizowane w ramach RPO, będziemy dokładać inwestycje realizowane przez spółki Skarbu Państwa – przynajmniej w wybranych obszarach – czy inwestycje w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Rozszerzymy też mapę o elementy, które nam umknęły. Umknęło ministrowi cyfryzacji poinformowanie w ramach tej mapy o tym, które szkoły są już przyłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W ferworze walki okazało się, że pod latarnią najciemniej. Przy okazji powiem, że w OSE jest 5 tysięcy placówek.
PP: To może pójdźmy w tym kierunku. Powiedział pan, że mapa jest sprawdzianem dla rządu PiS. Sprawdźmy pana ministerstwo. Mógłby wymienić pan projekty ministerstwa cyfryzacji, które znajdziemy na mapie i z których jest pan dumny?
MZ: Przede wszystkim jesteśmy dumni z projektów infrastrukturalnych. Są to projekty związane z budową sieci szerokopasmowych. Tu w trakcie realizacji jest kilkadziesiąt projektów o łącznej wartości ponad 6,5 miliardów złotych. W ramach tych projektów zostaną przyłączone do światłowodu wszystkie szkoły i ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Na tej bazie powstaje Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. To są zarówno projekty związane z infrastrukturą pod tą sieć, które są warte ponad 550 mln zł, ale także konkretne szkoły, do których podłączony jest światłowód – to za chwilę, myślę, że jutro powinno już działać właściwie. Jest też cały szereg projektów miękkich, związanych z podnoszeniem kompetencji cyfrowych. Są to projekty, które były realizowane w konkretnych gminach i będziemy to uzupełniać, bo część projektów ma taki wymiar, w którym możemy bardzo łatwo powiedzieć o operatorze, który zarządza budżetem kilku milionów złotych, ale na koniec dnia te projekty są realizowane w konkretnej gminie i będziemy je jeszcze doprecyzowywać. Jesteśmy właśnie z tych 2 rodzajów projektów najbardziej dumni, czyli z projektów infrastrukturalnych oraz projektów adresowanych do obywateli, które podnoszą ich kompetencje cyfrowe.
Link do mapy inwestycji >>>TUTAJ.
Posłuchaj rozmowy naszego reportera: