Drewniana palisada, chałupy pokryte strzechą i Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Grodzisko Owidz to rekonstrukcja XI-wiecznego grodu znajdująca się koło Starogardu Gdańskiego. We wtorek stanęło tam wakacyjne Radio Gdańsk. Dopytywaliśmy o słowiańską mitologię i… gimnastykę. Jak mówił Radosław Sawicki, pomysłodawca Muzeum, mitologia słowiańska jest mniej znana niż grecka czy rzymska, ponieważ dotychczas uważano, że zachowało się zbyt mało źródeł historycznych, aby o niej nauczać. To się jednak zmienia.
Gród owidzki, zlokalizowany jest na wzgórzu nad rzeką Wierzycą (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)
ROZBUDZA KOBIECOŚĆ
Korzeniami sięga nawet czasów pogańskich i jest dedykowana kobietom. Gimnastyka słowiańska to aktywność, która pomaga regulować pracę hormonów, koryguję postawę i pozwala na nowo odkryć kobiecą naturę. Joanna Armatowska, instruktorka gimnastyki słowiańskiej, opowiadała na czym dokładnie polega ten rodzaj ćwiczeń.
– Gimnastyka słowiańska różni się od wszelkich innych systemów ćwiczeń – mówiła Joanna Armatowska. – To system pochodzący z Białorusi. Są prowadzone spory dotyczące tego, czy jest to czysta rekonstrukcja, czy jest tam jednak sporo z metod przekazywanych od pokoleń, przez nasze prababcie. Jedno jest jednak pewne, gimnastyka słowiańska wspaniale działa na kobiece ciało. Trzeba zaznaczyć, że jest ona przeznaczona właśnie dla kobiet, a działa na wiele aspektów, na przykład hormonalny. Wpływa fantastycznie na zdrowie, zwłaszcza na kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe. Ta gimnastyka budzi naszą kobiecość, miękkość, a każde ćwiczenie zakłada, że nasze ciało traktujemy z uwagą i troską. Ćwiczenia są co prawda statyczne, ale to nie znaczy, że robimy je bez wysiłku. Ćwicząc gimnastykę słowiańską też czeka na nas sporo wyzwań – opowiadała.
Radiowe studio mobilne przy amfiteatrze (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)
SŁOWIAŃSKI FESTIWAL
W Grodzisku Owidz od 23 do 25 sierpnia odbędzie się II Festiwal Mitologii Słowiańskiej, podczas którego zaplanowano mnóstwo koncertów, prelekcji, wykładów czy inscenizacji dawnych obrzędów. W trakcie festiwalu funkcjonować też będą Jarmark Rękodzieła, Strefa Gier i Książek, Strefa Rekonstrukcji Historycznej i Strefa za Piecem. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Grodzisko Owidz otwarte jest przez cały rok dla wszystkich zwiedzających od wtorku do niedzieli.