W najbliższy piątek w Gdańsku rozpoczną się połączone obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Szczegóły przedstawiły w sobotnie przedpołudnie władze miasta. Obchodom będą towarzyszyć koncerty oraz debaty obywatelskie. W Gdańsku gościć będą między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
W sobotnie przedpołudnie władze Gdańska i Sopotu oraz gdańskich instytucji kultury przedstawiły szczegóły miejskich uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Obchody potrwają trzy dni. Już w piątek 30 sierpnia o 18:00 w audytorium ECS-u odbędzie się dyskusja z Szymonem Hołownią, katolickim publicystą, Dominiką Kozłowską, redaktor naczelną magazynu Znak oraz profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim, gdańskim antropologiem i socjologiem. Tematem będzie Paweł Adamowicz jako bohater etyki Solidarności. – To pierwsze obchody bez Pawła Adamowicza. Osiem lat temu ustanowił on tradycję spotkania w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego, by rozmawiać o trudnych sprawach, których z reguły unikamy. W tym roku to on sam będzie bohaterem tego spotkania – zapowiedział dyrektor ECS-u Basil Kerski.
W sobotę 31 sierpnia o godzinie 9:30 sprzed pomnika króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym wyruszy przemarsz z sektorówką do Bramy numer 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie przed otwartą bramą złożą kwiaty przywódcy strajku z sierpnia 1980 roku, tacy jak były prezydent Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz czy poseł Jerzy Borowczak. Współorganizatorami marszu są między innymi sygnatariusze Porozumień Sierpniowych oraz działacze Komitetu Obrony Demokracji.
UDZIAŁ SAMORZĄDOWCÓW
W sobotę 31 sierpnia biorący udział w obchodach samorządowcy z całego kraju podpiszą 21 tez samorządowych, zaprezentowanych w czerwcu podczas Święta Wolności i Solidarności. – My, jako samorządowcy, chcemy 31 sierpnia chcemy podpisać 21 postulatów wypracowanych kilka miesięcy temu – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Nawiązanie do liczby postulatów strajkowych sprzed 39 lat nie jest przypadkowe. 31 sierpnia o 15.00 zapraszamy wszystkich na dyskusję o samorządności, o demokracji. Bo nie ma silnego państwa bez silnego samorządu – dodał prezydent Sopotu.
W niedzielę 1 września tradycyjne obchody na Westerplatte rozpoczną się o 4:45. – Spotykamy się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Przyjeżdża wiele delegacji zagranicznych. Będą reprezentacji 24 miast pamięci, miast dotkniętych II wojną światową. Będą między innymi burmistrz Londynu, burmistrz włoskiego Cassino, burmistrz holenderskich Narwika i Bredy, prezydent Warszawy. Będziemy też gościć delegacje młodzieży. Młodzież przez 3 dni, tutaj w ECS-ie, będzie pracowała nad przesłaniem. Zobaczymy co młodzi ludzie swoimi młodymi sercami i oczyma mogą nam powiedzieć na temat tych ważnych dat. W sprawie pierwszego września współpracujemy z Garnizonem Gdańskim, z Ministerstwem Obrony Narodowej, z harcerzami, po to, żeby w godny sposób upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Co bardzo istotne, zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej. Będzie kilkadziesiąt autobusów, które dowiozą państwa bezpiecznie na uroczystości na Westerplatte – zapowiedziała prezydent Gdańska.
Jeszcze w 2018 roku prezydent Paweł Adamowicz rozesłał zaproszenia do udziału w uroczystościach w Gdańsku do prezydenta i premiera RP oraz marszałków Sejmu i Senatu. Swój udział w gdańskich obchodach na Westerplatte potwierdził premier Mateusz Morawiecki, co w piątek w telefonicznej rozmowie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz potwierdził szef jego kancelarii, minister Michał Dworczyk.
FESTIWAL HISTORYCZNY
W niedzielę 1 września odbędą się także modlitwa i złożenie kwiatów przy dawnej szkole Viktoriaschule, msza święta w intencji poległych pocztowców, międzynarodowa debata Solidarność i Pokój oraz koncert Wolność i Pokój. Po porannych uroczystościach na Westerplatte dalsze wydarzenia organizuje tam Muzeum Gdańska. – Po porannych uroczystościach na Westerplatte odbędzie się festiwal historyczny, czyli wydarzenia nakierowane na promowanie wiedzy, na przypomnienie bohaterskiej obrony polskiej, wojskowej strażnicy tranzytowej – zapowiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej odniosła się także do pomysłu utworzenia Instytutu Dziedzictwa Solidarności, nowej inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz NSZZ Solidarność, które 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych mają podpisać umowę założycielską. – Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury powołana w 2007 roku przez 5 podmiotów: Komisję Krajową NSZZ Solidarność, Fundację Centrum Solidarności, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dwoje z sygnatariuszy tej umowy za pośrednictwem mediów mówi opinii publicznej, że buduje alternatywną instytucję w kontrze do ECS-u – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Pełny program obchodów dostępny jest TUTAJ.