Sopot będzie wykorzystywał deszczówkę do nawadniania terenów zielonych. Pierwsze z tego typu rozwiązań zastosowano przy przebudowie Potoku Grodowego w Parku Północnym. Zbudowano tam studnię czerpną, w której magazynowana jest woda dla roślin w parku.
– Staramy się popularyzować wszystkie akcje, które są proekologiczne. Takim przykładem jest wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania zieleni miejskiej. Na końcu otwartego fragmentu Potoku Grodowego w Parku Północnym mamy wybudowaną studnię czerpną, z której wodę wykorzystujemy do podlewania zieleni wokół potoku – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.
5 ROTACYJNYCH ZRASZACZY
Oprócz tego do Potoku Grodowego przekierowane zostały wody Potoku Bezimiennego (studnia rozdziału przed ul. Haffnera), co odciążyło Potok Kamienny i podniosło poziom wody w Potoku Grodowym, zapewniając m.in. odpowiednią wilgotność podłoża dla istniejącego drzewostanu. Do podlewania użytych jest 5 rotacyjnych zraszaczy, które zasilane są pompą głębinową.
W planach jest zastosowanie podobnych rozwiązań w przyszłości przy rewitalizacji ul. Kolejowej, planowanej rozbudowie systemu odprowadzania wód opadowych w rejonie ulic: Okrzei, Karlikowskiej, Bitwy pod Płowcami i Na Wydmach oraz planowanej przebudowie kanalizacji deszczowej na ulicach: Abrahama, Andersa, Mickiewicza.
DOPŁATY DLA SOPOCIAN
– Zachęcamy wszystkich sopocian, żeby wspólnie z nami zadbali o wartości ekologiczne w mieście i zatrzymywali wodę deszczową na własnych posesjach. Od wielu lat dofinansowujemy projekty polegające na budowie systemów drenażowych w obrębie wspólnot mieszkaniowych i domków jednorodzinnych. Woda zatrzymywana w ten sposób może być wykorzystywana m.in. do podlewania ogrodów – mówi Marcin Skwierawski.
Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.
Zachęcamy do składania wniosków w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UMS – wzór zgłoszenia >>> TUTAJ.
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl