Kim byli? Czego możemy się od nich nauczyć? Gdzie na Pomorzu, współcześnie, możemy znaleźć ślady życia Błogosławionych Męczenników Gdańskich okresu II wojny światowej? Było ich pięciu. To czterech księży i jedna siostra zakonna. Wszyscy związani z naszym regionem – ks. Marian Górecki, ks. Bronisław Komorowski, ks. kmdr. ppor. Władysław Miegoń, ks. Franciszek Rogaczewski oraz siostra Alicja Kotowska. W Archidiecezji Gdańskiej obchodzimy Jubileuszowy Rok Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. Mija równo 20 lat od ich beatyfikacji.
Odważni, odpowiedzialni, oddani i poświęceni Polakom mieszkającym na terenie Wolnego Miasta Gdańska. – To niesamowite postaci. Wszyscy wiedzieli, że zostając w swoich parafiach, skazują siebie na śmierć. Byli szykanowani i prześladowani. Ci, którzy trafili do obozów koncentracyjnych, byli wśród więźniów traktowani najgorzej. A jednak się nie poddali. Do końca byli wierni zasadom i wartościom, które wyznawali – mówi Jan Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Warto poznać historię życia naszych „lokalnych” błogosławionych. Zapraszamy do wysłuchania materiału „Śladami Błogosławionych”:
Alicja Samolewicz-Jeglicka