Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo najmłodszego przedwojennego pokolenia oraz rzadko prezentowane zdjęcia i archiwalia związane z wojną na Pomorzu. Dwie wystawy o takiej tematyce można oglądać przed gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Jedna z ekspozycji ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę.
– Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” była prezentowana wczoraj między innymi w Wieluniu i ma za zadanie pokazać ten najstraszniejszy wymiar wojny, gdy ona staje się nie taką wojną rycerską, wojną żołnierzy, wojną pól bitewnych, ale wojną cywilów. Te małe dziewczynki i mali chłopcy to nie byli żołnierze. To były dzieci, którym wojna zabrała wszystko, łącznie z tym, co najcenniejsze, czyli rodziców – mówił Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
Z ARCHIWÓW IPN
Drugą, sąsiednią wystawę przygotowali archiwiści IPN w Gdańsku. To „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach IPN”.
KILKA TYGODNI EKSPOZYCJI
Wystawę „Ukradzione dzieciństwo”, przygotowaną przez oddział IPN w Warszawie, można oglądać do 22 września, natomiast wystawa „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej”, przygotowana przez pracowników Archiwum IPN Gdańsk, dostępna jest do końca miesiąca.
Daniel Wojciechowski/mrud