O plusach reformy premier mówił w poniedziałek podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w szkole podstawowej w Pruszkowie.
„FACEBOOK NIE ZASTĄPI WAM PRZYJACIÓŁ”
– Tak jak Google nie zastąpi wam wiedzy, nauczyciela, tak Facebook nie zastąpi wam przyjaciół, koleżanek, kolegów, których poznajecie w szkole – pamiętajcie, że to szkoła jest tym podstawowym miejscem, gdzie rodzi się wiedza – mówił do uczniów szkoły Morawiecki.
Premier nawiązał do rymowanki „ucz się, ucz, bo nauka to do potęgi klucz”, mówiąc, że to „bardzo słuszne” powiedzenie. Wyraził również opinię, że „nauka to do potęgi klucz też dla wszystkich mądrych państw i mądrych narodów”. – Im więcej tej nauki zostanie w głowach dzieci, tym będzie lepiej – dodał.
REFORMA NA ZAKRĘCIE
– Wiem, że wchodzimy teraz w ten moment, gdy reforma szkolnictwa jest na pewnym zakręcie, jest pewien sprawdzian tej reformy – podkreślił premier. Wyraził jednocześnie wiarę, że „wszystko pójdzie dobrze”. Dodał, że „trzeba dać czas, żeby się to wszystko ułożyło”.
Premier wyraził też nadzieję, że te zmiany, „odpowiadające na wiele potrzeb” uda się wdrożyć „w sposób łagodny” i że „pójdzie to całkiem nieźle”. – Zobaczycie za kilka miesięcy, że reforma ta będzie dobrze służyła uczniom – dodał Morawiecki.
PODWÓJNY ROCZNIK
W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych – tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych. W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników – 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia – 109,7 tys. uczniów.
W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy.
2 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
PAP/mim