System monitoringu powietrza w Trójmieście powiększy się o dwie stacje pomiarowe do końca przyszłego roku. Przedstawiciele Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej podpisali umowę na dofinansowanie projektu wartego 1,5 mln zł.
Nowe urządzenia będą działać przy węźle Matarnia Obwodnicy Trójmiasta i w okolicach Polnej w Sopocie. Jak mówi prezes fundacji ARMAAG, profesor Piotr Stepnowski, dzięki nowoczesnym urządzeniom mieszkańcy będą wiedzieli więcej.
– Nowoczesny sprzęt i wysoka jakość pomiaru umożliwia nam modelowanie, czyli przewidywanie zmian jakości powietrza. To nie jest tylko pomiar bieżący, ale też prognoza choćby na kolejny dzień – tłumaczy.
PIERWSZA STACJA KOMUNIKACYJNA
Instalacja w Złotej Karczmie będzie pierwszą stacją komunikacyjną. Sopocka będzie zaś przeniesiona z ul. Bitwy pod Płowcami na drugą stronę błoni. W dotychczasowym miejscu jej pomiary były zakłócone przez pobliskie drzewa i budynki.
– Celem jest systematyczna poprawa jakości powietrza – podkreśla Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. – W żadnym przypadku nie powinno nas uspokajać przeświadczenie, że skoro mieszkamy nad morzem i wieją tu wiatry, to nie ma problemów z pyłami. Musimy być czujni, bo trzeba dużo zrobić jeszcze w tej materii – dodaje.
NOWOCZESNE MIERNIKI PYLENIA
Cztery z istniejących dziewięciu stacji fundacji ARMAAG zostanie wyposażonych w nowoczesne mierniki zapylenia. To właśnie z pyłem zawieszonym jest na Pomorzu największy problem. W zeszłym roku jego normy przekroczone były w Kościerzynie, Wejherowie, Lęborku, Gdańsku i Gdyni.
Sebastian Kwiatkowski/mkul