Razem przeciwko przemocy. Cykl wykładów dotyczących ochrony przed agresją w ramach programu „Gdańsk z rodziną” ruszył w ten weekend w Gdańsku. Zaplanowano również warsztaty w szkołach podstawowych i liceach.
Jak podkreśla koordynator projektu Magdalena Szerszyńska, w przeciwdziałaniu przemocy istotna jest profilaktyka. – Najważniejsze jest zwiększenie świadomości u ludzi. Będziemy wówczas mieli jak najszerszą wiedzę o zagrożeniach, które mogą nas dotknąć po to, żeby umieć w odpowiedni sposób, we właściwym czasie zareagować i samemu zadziałać – mówi.
– Mówimy nie tylko o przemocy w sieci, przemocy wobec osób starszych czy rówieśniczej, ale i agresji seksualnej wobec dzieci i młodzieży. To bardzo trudny i ważki temat – dodaje Sylwia Ressel z MOPR.
MOPR zaplanował cykl otwartych wykładów, które w sobotę rozpoczęły się w gdańskiej Sztuce Wyboru. Spotkania poprowadzą naukowcy, przedstawiciele instytucji pomocowych czy psychoterapeuci. Wśród nich są m.in. socjolog dr Maciej Dębski, superniania – psycholożka Dorota Zawadzka czy pedagog prof. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego.
Z kolei w gdańskich szkołach podstawowych i liceach odbędą się warsztaty z przeciwdziałania agresji. – Młodzież spotka się między innymi z prawnikami, by dowiedzieć się o formach i konsekwencjach stosowania przemocy w rodzinie. Cykl warsztatów zakończy się symulacją rozprawy sądowej, w której udział wezmą sami uczniowie. Będzie też sędzia, prawnicy i prokurator. Wszystko w stu procentach tak, jakby działo się to na sali rozpraw – opowiada Sylwia Ressel.
Projekt potrwa do końca tego roku. Realizowany jest z dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 76 tys. zł oraz wkładu własnego MOPR o wartości 22 tys. zł.
Dominika Raszkiewicz