Wydarzenie, zainaugurowane w niedzielę przy sopockim molo, ma zwiększyć świadomość dotyczącą zaburzeń i chorób psychicznych, a także jest okazją, by poszukać pomocy. Organizatorzy wydarzenia chcą też walczyć ze stereotypami dotyczącymi chorych.
Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie to cykliczne wydarzenie informacyjno – edukacyjne, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych.
– Często oceniamy i określamy osoby, które zmagają się z chorobą, jako niepotrzebne, jako dziwaków, którzy zachorowali z powodów związanych z osobowością – mówił Piotr Harhaj. – A tak naprawdę każdy z nas może doświadczyć kryzysu psychicznego, ponieważ każdy z nas ma różną wrażliwość. I jest to niezależne od wieku, zachorować może ktoś, kto ma lat osiemnaście i ktoś, kto ma lat sześćdziesiąt. To może być też ktoś z rodziny, nasz sąsiad, znajomy. Chorzy są wśród nas. Warto więc zadać sobie pytanie, jak chcielibyśmy być traktowani, jeśli kiedyś będziemy sami potrzebowali pomocy? Jako wariat, jako osoba, która nie ma prawa do pracy, funkcjonowania w społeczności czy raczej ktoś, kto potrzebuje wsparcia i ludzkiego podejścia? – pytał.
ZROZUMIEĆ CHOREGO
Inauguracja Dni Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie miała miejsce na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo, podczas Festynu Tolerancji. Specjaliści odpowiadali na pytania i udzielali porad psychologicznych, a także w zakresie doradztwa zawodowego. Prezentowano też trójmiejską ofertę wsparcia dla osób i rodzin. Uczestnicy mogli wziąć udział w happeningu, który polegał na symulacji objawów choroby. Przy użyciu okularów VR można było poczuć się jak osoba cierpiąca na depresję lub schizofrenię.
– To instalacja rozszerzonej rzeczywistości, która pozwala użytkownikom poczuć się jak chory – mówił Przemysław Jurewicz, ze Stowarzyszenia Feeria. – Obraz przytłumiony jest przez odpowiedni filtr. Słyszymy też głos, który ma odzwierciedlać wewnętrzny głos chorego, a który komentuje, podsuwa nieracjonalne pomysły. Nasz happening ma na celu uświadomić ludziom, jak czuje się chory i zwiększyć empatię. Osoby, które odważyły się spróbować, są zazwyczaj zdziwione, przestraszone, ale dzięki temu lepiej rozumieją, jak to jest znaleźć się w tej sytuacji – opowiadał.
Obchody odbywają się w ramach kampanii pt. „Odmień swoją głowę – schizofrenia – nie oceniaj!”. W programie wydarzenia spotkania z lekarzami, wykłady, zajęcia, a także turnieje gier planszowych czy targi pracy. Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie potrwają do piątku, 20 września.
Julia Rzepecka