Witold Pilecki to bohater, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Aby go uhonorować, Muzeum II Wojny Światowej podjęło decyzję o budowie pomnika. Będzie on symbolem godnej naśladowania postawy wobec zła i okrucieństwa, jakim była wojna. Odsłonięcie pomnika odbyło się we wtorek na placu przed muzeum.
– Rotmistrz Pilecki uosabia to, co najznakomitsze w naszej kulturze. To człowiek, który swoim życiem i śmiercią poświadczył wierność takim zasadom jak miłość do ojczyzny, szacunek dla człowieka, umiłowanie prawdy. Dla niego bardzo ważne były wartości ewangeliczne i one pchały go do szalonych czynów. Dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym, gdzie przetrwał półtora roku, zorganizował ruch oporu, a później uciekł w brawurowy sposób. Jako pierwszy napisał raport o fabrykach śmierci. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako szeregowy żołnierz. Po wojnie wrócił kontynuować walkę o wolną Polskę z sowieckimi okupantami, przypłacił ją życiem. To był bohater, który nie uganiał się za awansami, człowiek wartości i prawdy – zaznaczył dr Tomasz Szturo, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Dr Szpytma odczytał list prezesa @ipngovpl skierowany do uczestników uroczystości. „Od 2000 r. w proces przywracania prawdy o zbrodniczych początkach czerwonego terroru mógł włączyć sie także #IPN. To między innymi dlatego dziś nazwisko rotmistrza Pileckiego stało się symbolem”. pic.twitter.com/PAzFQgBNTC
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) September 17, 2019
Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zgromadziło się wielu gdańszczan. Oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
– Uważam rotmistrza Pileckiego za wzór do naśladowania. Jest on bohaterem niezłomnym. Z jego życiowej postawy powinniśmy się wiele nauczyć. To, co zrobił, wymagało niezwykłego aktu odwagi. Mimo warunków, w jakich żył, potrafił zjednywać ludzi – mówili gdańszczanie.
– Człowiek, który poświęcił swoje życie – coś niesamowitego. Jestem dumny, że pomnik Witolda Pileckiego tu stanął, będę mógł składać kwiaty bohaterowi. Kochał Polskę i o nią walczył. Wielu ludzi nie rozumie, co to znaczy kochać Ojczyznę – dodali.
POMNIK
Pomnik przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego ustawioną na cokole nawiązującym kształtem do budynku Muzeum II Wojny Światowej. Figura mierzy 2,8 m, uchwycona jest w ruchu odzwierciedlającym w symboliczny sposób pobyt rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Znalazł się tam jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji. Witold Pilecki został przedstawiony w mundurze rotmistrza, za siebie odrzuca obozową czapkę. Umieszczenie figury na krawędzi cokołu symbolizuje charakterystyczny rys biografii rotmistrza, który przez większość życia poruszał się między życiem a śmiercią, między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski.
– To rzeźba figuratywna. Z jednej strony formuła jest bardzo tradycyjna, ale ujęta w dynamiczny sposób, by oddać wielowymiarowość postaci. Idea i projekt postawienia pomnika zostały zaakceptowane i usankcjonowane przez córkę rotmistrza Pileckiego, panią Zofię Pilecką-Optułowicz, co jest dla nas bardzo ważne – dodał dr Tomasz Szturo.
„NIE MA POSTACI BARDZIEJ SYMBOLICZNEJ”
– Rotmistrz Witold Pilecki będzie z wysokości pomnika spoglądał na wszystkich gości, którzy wchodzą i wychodzą z muzeum. A nie ma postaci bardziej symbolicznej dla polskiej opowieści o pierwszej połowie XX wieku. To postać wielowymiarowa – ziemianin, artysta, działacz społeczny, ale przede wszystkim żołnierz, uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej, w tym wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, kampanii wrześniowej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, aż wreszcie ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – mówił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
(Fot. Materiały prasowe)
Projekt pomnika zrealizowany w 2019 r. wyłoniony został w drodze konkursu. Zwycięską koncepcję przedstawiło Studio Rzeźby Maciej Jagodziński–Jagenmeer, duet artystyczny, który tworzą absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer.
ROTMISTRZ WITOLD PILECKI
Witold Pilecki był harcerzem, społecznikiem, ziemianinem i artystą, oficerem Wojska Polskiego i konspiratorem. Uczestniczył w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej. Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie ojczyzny. Od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1940-1943 dobrowolny więzień w KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców. Po wypełnieniu misji i ucieczce powrócił do walki zbrojnej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, był jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, a następnie żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do zniewolonej przez Sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku rotmistrza ukryto. W lipcu 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.
Żył zgodnie z mottem: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.
APLIKACJA AR
Nowa aplikacja została stworzona specjalnie z myślą o zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wartości wyryte na kompasie „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność” to drogowskaz dla turystów, dzięki któremu poznają nie tylko historię największych bohaterów, ale doświadczą niesamowitej bliskości historii. Rozszerzona rzeczywistość to innowacyjne zastosowanie technologii, która zmienia branżę turystyki. Teraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku doświadczenia te są nie tylko możliwe – są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją.
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
pOr