W ten sposób pomorska młodzież zachęcała do głosowania w eurowyborach. Konkurs „Weź zagłosuj” zorganizował Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, a pomysł wyszedł jeszcze od prezydenta Pawła Adamowicza.
Chodziło o to, aby zachęcić przede wszystkim młode osoby do zorganizowania inicjatyw zwiększających frekwencję wyborczą w głosowaniu do Europarlamentu. – Otrzymaliśmy ponad sto zgłoszeń, co nas bardzo ucieszyło. Nie narzucaliśmy, czy ma to być film czy kampania w mediach społecznościowych. Chodziło o udokumentowanie tych inicjatyw. Głosy były z całego obszaru metropolitalnego z Pucka, Pelplina oraz Gdańska – mówiła Anna Fedas koordynatorka ds. Rozwoju Społecznego Stowarzyszenia OMGGS.
Nagrodą główną były 2/3-miesięczne bilety Interrail dla laureata oraz osoby towarzyszącej, a także stypendium na podróż w wysokości 5 tysięcy złotych.
Nagrody grupowe obejmowały dwudniowy wyjazd dla 30 osób do Brukseli. Młodzi zwiedzali miasto i Europarlament. Czym urzekli jury?
WYPIEKI
Aniela i Klaudia postawiły na … wypieki. Nakręciły filmik, przygotowały słodki poczęstunek i wyszły w miasto. Rozmawiały z ludźmi o wyborach i Unii Europejskiej. Działały przede wszystkim na Głównym Mieście w Gdańsku. – O tym konkursie dowiedziałyśmy się przypadkiem. Uznałyśmy, że należy spróbować tym bardziej, że razem podróżujemy i ta nagroda była dla nas bardzo atrakcyjna. A jak dodatkowo mogłyśmy przekonać innych do głosowania, to nas to nakręcało. Zwłaszcza, że my jeszcze nie możemy głosować – mówią licealistki.
PIOSENKA
Ich koleżanki postanowiły przerobić przebój Pawła Domagały „Weź nie pytaj” i nagrały swoją wersję utworu, pod wybory, który można było usłyszeć na Monciaku. – Ludzie reagowali bardzo pozytywnie, bardzo podobał im się ten pomysł. Stworzyłyśmy też ulotki i stronę internetową – opowiadają Julia i Ewelina.
WYWIAD
Z kolei Łukasz, Błażej, Tomek i ich koledzy wpadli na pomysł, by opowiedzieć o inwestycjach, które skorzystały z funduszy europejskich, jak Opera Leśna w Sopocie, Hewelianum w Gdańsku czy rower metropolitalny MEVO. Ale to nie wszystko. – Nakręciliśmy też wywiad z tatą naszego kolegi, który stara się o dotację unijną bo ma własną firmę. Opowiadał nam on i jego koledzy jak staranie się o te środki jest dobra inicjatywą. Pozwala realizować ciekawe projekty, które bez wkładu finansowego mogłyby się nie udać a są bardzo innowacyjne – mówi Błażej.
Młodzi podkreślają, że to, że nasza obecność we UE jest właściwie odczuwalna na każdy kroku. Od inwestycji przez podróżowanie i dostępność rynku pracy. Ich zdaniem jednym z większych wyzwań unijnej polityki teraz, ale także wyzwaniem dla młodszych pokoleń będzie kwestia kryzysu klimatycznego.
„CZUJEMY SIĘ TU JAK W DOMU”
Laureaci konkursu z zadowoleniem mówili o Brukseli. Miasto podobało im się pod kątem architektury i różnorodności – także etnicznej. Na większości wrażenie zrobił Parlament Europejski, który mogli zobaczyć od środka. – Czujemy się tu trochę jak w domu, bo mamy tu polityków z naszego kraju, którzy nas tutaj reprezentują. Czujemy się częścią tego co tu jest, jakbyśmy współtworzyli to – mówili.
Wyjazd odbył się w dniach 17-18 września.
Posłuchaj materiału naszej reporterki:
Aleksandra Nietopiel/mim