Liderzy Lewicy spotkali się na konwencji w Gdyni. Poruszono tematy ochrony środowiska, hejtu, oddzielenia kościoła od państwa, czy sporu wokół Westerplatte.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia lokalnej działaczki SLD Joanny Senyszyn, która kandyduje do Sejmu z okręgu gdyńsko-słupskiego.
– Mamy wspaniały program dla kobiet i mieszkaniowego budownictwa mieszkalnego. Ale tym, co nas różni od wszystkich innych partii, jest to, że tylko lista nr 3 gwarantuje świeckie państwo – mówiła Senyszyn.
ZANDBERG O USPRAWNIENIU GOSPODARKI
Tuż po niej przemawiał Adrian Zandberg.
– Jestem dumny z naszego paktu klimatycznego, z naszych propozycji dotyczących ochrony środowiska. Efektem zmian klimatu są m.in. podwyżki cen żywności lub brak wody w kranach w niektórych miastach – mówił Adrian Zandberg, przewodniczący Partii Razem podczas konwencji Lewicy w Gdyni.
Lider Lewicy dodał w tym kontekście, że trzeba usprawnić gospodarkę. Należy rozważyć dopłaty do przedsiębiorstw, które chcą się unowocześniać. Według programu Lewicy co roku do przedsiębiorców ma trafiać 3,5 mld zł, żeby pozwolić usprawnić produkcję i usługi.
CZARZASTY O WESTERPLATTE i HEJCIE
W swoim przemówieniu Włodzimierz Czarzasty wypowiedział się m.in. na temat historii.
– Nie można pisać jej od początku. Żadna władza, żadna partia, żaden rząd nie napisze historii od początku – mówił Czarzasty. – W tym kontekście mówił, że Westerplatte to „miejsce zadumy, a nie politycznej zadymy” – podkreślał szef SLD.
Czarzasty wspomniał też o zamordowanym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu i deklaracjach polityków po tym tragicznym wydarzeniu – „Nigdy więcej hejtu”.
– A okazało się, że w ministerstwie sprawiedliwości powstała po prostu farma hejterów, przecież żeście na grobie Pawła Adamowicza obiecywali, że nigdy się do tego nie będzie odnosili, że nie będziecie pluli – powiedział Czarzasty.
Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość odcięło się niemal natychmiast od tej sprawy, a jeden z wiceministrów podał się do dymisji. Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające.
BIEDROŃ: WPROWADZIMY ZIELONY PAKT DO POLSKI
Na końcu swoją przemowę wygłosił Robert Biedroń, szef partii Wiosna. Podczas wystąpienia podziękował młodym ludziom, którzy wzięli udział w piątkowym strajku klimatycznym.
– Dzisiaj Lewica przedstawiła swój pomysł na to, jak walczyć z katastrofą klimatyczną. Przypominam o „Zielonym Pakcie dla Polski”, czyli programie wprowadzającym zieloną energię w każdym domu, zakaz importu węgla, Polskę wolną od smogu, czy ogólnopolski plan retencji – mówi szef partii Wiosna.
Na sali było ok. 200 uczestników konwencji. Wśród nich były osoby, którym odebrano za rządów Prawa i Sprawiedliwości wyższą emeryturę w związku z dezubekizacją. Nie doczekali się oni deklaracji ze strony liderów Lewicy o ewentualnym przywróceniu świadczeń.
Maciej Naskręt