Gościem Radia Gdańsk w piątek o godz. 8:30 będzie rzecznik rządu Piotr Muller. Porozmawiamy m.in. o propozycjach premiera Mateusza Morawieckiego dla przedsiębiorców i o zrównoważonym budżecie bez deficytu na 2020 rok. Rozmowę poprowadzi Piotr Kubiak.
Z kolei w „Samorządowym piątku Radia Gdańsk” porozmawiamy o tym, czy deklaracja o zaszczepieniu dziecka powinna być kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. W tym tygodniu Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że tamtejszy samorząd mógł preferować szczepione dzieci przy rekrutacji do żłobków. Czy może mieć to przełożenie na inne samorządy? O tym rozmawiać będą radni z Trójmiasta: Cezary Śpiewak-Dowbór z gdańskiej Koalicji Obywatelskiej, Paweł Petkowski z sopockiego Prawa i Sprawiedliwości oraz Jakub Ubych z gdyńskiej Samorządność Wojciecha Szczurka. Dyskusję poprowadzi Joanna Stankiewicz.
W audycji Ludzie i Pieniądze skupimy się na rynku pracy w OECD, na którym Polska zanotowała największy awans. Według mBank Research odsetek pracujących jest obecnie w Polsce najwyższy w historii badań, a w grupie 25-54 pracuje więcej osób niż średnio w EU. Nie sprawdzają się rodzime prognozy, że przez 500+ część Polaków zrezygnowała z pracy. Będzie też ostrzeżenie KNF przed inwestowaniem w conohotele i aparthotele, a także o tym, jak zachęcić Polaków, by zostali prosumentami. Gośćmi Iwony Wysockiej będą publicysta Jacek Rybicki i Artur Kiełbasiński z Radia Gdańsk.
Z kolei po godz. 17:10 Gościem Dnia będzie ks. Jan Flisikowski, kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego w Wielu. W najbliższą niedzielę w parafii św. Mikołaja w tej miejscowości odbędą się uroczystości związane z podniesieniem do godności w stopniu generała ks. podpułkownika Józefa Wryczy, proboszcza parafii wielewskiej, kapelana Błękitnej Armii Hallera oraz jednego z twórców „Gryfa Kaszubskiego”. Rozmawiać będzie Andrzej Urbański.
Natomiast o godz. 18:10 w Podwieczorku mistrzów zagości Adrianna Poniecka, koordynator Biura Obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. W piątek w Gdańsku rozpoczyna się bowiem Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski – Stanisław Moniuszko w Kulturze Polskiej i Światowej. Jak to jest z postrzeganiem dzieła twórcy polskiej opery narodowej? Czy największym problemem kompozytora nie jest fakt, że w roku jubileuszu jego osoba jest nieznana nie tylko za granicą, ale również w Polsce? O to wszystko pytać będzie Konrad Mielnik.