W piątek rozstrzygnięto ostatecznie wyniki Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Rozdysponowano ponad 18 milionów złotych z kasy miejskiej. Zagłosowało 53 025 osób, czyli o 4 265 osób więcej niż przed rokiem. Ktoś zagłosował za dzieci na projekty w dzielnicy Kokoszki. Realizacja projektów z budżetu obywatelskiego jest przewidziana na lata 2020-2021.
– Dziękuję gdańszczankom i gdańszczanom za udział w głosowaniu. Wybraliśmy 75 projektów, w tym 5 ogólnomiejskich i 70 dzielnicowych. Wśród nich jest także jeden niezwykle ciekawy, to budowa tężni solankowej w Oliwie. Jestem ciekawa realizacji tego pomysłu – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
BĘDZIE PANEL OBYWATELSKI
Nie milkną echa ujawnionej przez Krzysztofa Koprowskiego, dziennikarza portalu Trojmiasto.pl, luki w systemie do głosowania nad Budżetem Obywatelskim. Zasady kolejnej edycji, w tym weryfikacji głosujących, decyzją pani prezydent zostaną oddane pod konsultacje panelu obywatelskiego.
Wystarczyło wpisać PESEL-e, powszechnie dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym osób z Gdańska, by móc zagłosować. System informatyczny Budżetu Obywatelskiego nie weryfikuje w żaden sposób powiązania numeru PESEL z faktycznym jego posiadaczem.
KTOŚ ZAGŁOSOWAŁ ZA DZIECI W KOKOSZKACH
Rzecznik prezydent, Daniel Stenzel, poinformował o zastrzeżeniach dotyczących zwycięskiego projektu w Gdańsku Kokoszkach.
– W tym tygodniu odebraliśmy kilka telefonów, dotyczących nieuprawnionego głosowania w tej dzielnicy. Poprosiliśmy mieszkańców o przekazanie tych wątpliwości policji. Także my informujemy służby o wykorzystaniu danych osobowych. Realizacja tego jednego projektu stoi pod znakiem zapytania. Ostateczną decyzję podejmie zespół konsultacyjny ds. Budżetu Obywatelskiego.
Magistrat czeka na wyjaśnienia odpowiednich służb. – Nie ma narzędzi do tego, żeby stwierdzić, czy ktoś faktycznie za kogoś się podał podczas głosowania – mówi Sylwia Betlej, kierownik Referatu ds Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.
Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy jego PESEL-em nie posłużono się w głosowaniu na Budżet Obywatelski, powinien się zgłosić do biura prezydenta w celu weryfikacji.
Maciej Naskręt