„Ochrona zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania, to gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych do ruszenia” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu był pytany w Polskim Radiu, czy w sprawie ochrony zdrowia możliwe jest współdziałanie.
– W tej sferze powinien być możliwy plan do realizacji na 10 lat do przodu – mówił Mateusz Morawiecki. – Rząd w bardzo krótkim czasie, w ciągu półtora roku, wprowadził zasadnicze zmiany w obszarze elektronizacji służby zdrowia. Elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty czy skierowania. To wszystko prowadzi do profesjonalizacji, do mniejszych kosztów biurokratycznych, do tego, by lepiej zidentyfikować pacjenta w służbie zdrowia, a w związku z tym też lepsze usługi medyczne świadczyć naszym obywatelom – mówił premier.
DODATKOWE PIENIĄDZE – REWOLUCJA?
Premier został zapytany, czy w sprawie służby zdrowia nie można by dokonać rewolucji zamiast dokonywać reform „krok po kroku”.
– Rewolucją jest przeznaczenie więcej środków na służbę zdrowia. Nasza ustawa o 6 procentach w proporcji do PKB wydatków na służbę zdrowia jest ustawą rewolucyjną – odpowiedział.
Jako rewolucyjne określił też „program 75+, czyli darmowe leki dla seniorów”, a także zakupy sprzętu i wymianę taboru ambulansów. – Nigdy przez 30 lat szpitale nie doświadczyły tak gigantycznych zmian w zakupach rezonansów, tomografów, sprzętu medycznego – dodał Morawiecki.
NADROBIENIE STRAT Z POPRZEDNICH LAT
– Trzeba było jeszcze skompensować straty narosłe za czasów naszych poprzedników poprzez wykup „nadwykonań”. To też zrobiliśmy, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, który był i który jest fundamentem naszych zmian i społecznych i rozwojowych – mówił.
Pytany, czy może zapewnić, że za wizytę u lekarza nie będzie trzeba płacić, premier powiedział: „Służba zdrowia jest bezpłatna w Polsce i tak zostanie”.
PAP/jr