Na 1 centymetrze kwadratowym naszych dłoni może znajdować się nawet 5 milionów bakterii. Badania Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzają, że większość zakażeń i zatruć to efekt właśnie brudnych rąk. Dlatego 15 października jest ustanowionym przez ONZ Światowym Dniem Mycia Rąk. W tym roku hasłem przewodnim jest: „Moc jest w Twoich rękach”.
Tylko 50 procent mężczyzn i 75 procent kobiet myje ręce po opuszczeniu toalety. Problemem jest też fakt, że myje je zbyt krótko.
TRZEBA MYĆ
Tymczasem mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 proc., a kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.
DLACZEGO MYCIE RĄK JEST TAK WAŻNE?
– Mimo że mamy XXI wiek, to jednak choroby przenoszone przez dotyk ciągle są rozpowszechniane i ciągle musimy z nimi walczyć – podkreśla Joanna Dombrowska-Kołodziejczyk, lekarz rodzinny z polikliniki MSW w Gdańsku. – Bezwzględnie musimy myć ręce przy każdym korzystaniu z toalety, przed jedzeniem i po jedzeniu, kiedy wykonujemy jakieś inne czynności higieniczne lub kiedy opiekujemy się kimś chorym, np. dzieckiem.
Brudne ręce są także przyczyną od 70 do 90 proc. zakażeń szpitalnych. Szacuje się, że dziesięć tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu takich właśnie zakażeń, najczęściej w wyniku drobnoustrojów przenoszonych na rękach lekarzy i pielęgniarek. Dlatego personel szpitalny przechodzi też specjalne szkolenia z mycia rąk. W większości gabinetów, przy umywalkach wisi też instrukcja, która tłumaczy, jak prawidłowo myć ręce.
WAŻNE, ŻEBY MYĆ UWAŻNIE
– Podczas pracy z pacjentami ważne jest to, żebyśmy na przykład nie nosili na palcach biżuterii, ponieważ takie miejsca po prostu mogą zostać niedomyte. Ponadto przy myciu rąk warto pamiętać o paznokciach, o dokładnym umyciu przestrzeni międzypalcowych oraz o dokładnym umyciu grzbietu dłoni – zastrzega Dombrowska-Kołodziejczyk.
JAKIE ZARAZKI PRZENOSIMY NA RĘKACH?
Na dłoniach przenosimy m.in. rotawirusy i norowirusy odpowiedzialne m.in. za biegunki. To również gronkowiec złocisty, który wywołuje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe oraz pałeczki Salmonella, Escherichia coli odpowiadające m.in. za zapalenie przewodu moczowego i nerek, mogą się też pojawić jaja tasiemca i owsika.
Światowy Dzień Mycia Rąk jest świętem ustanowionym przez ONZ w 2008 r. i obchodzonym corocznie 15 października.
Posłuchaj materiału Katarzyny Moritz:
Katarzyna Moritz/mmt