Punkt Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje kolejną edycję grupy psychoedukacyjnej dla kobiet doświadczających przemocy w bliskich relacjach. Oferta skierowana jest do kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z przemocą, chcą zdobyć wiedzę, jak sobie radzić w takich sytuacjach, potrzebują wsparcia i zrozumienia. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
– Zajęcia z psychologiem będą obejmowały cykl 25 spotkań odbywających się w piątki w godz. 17.00 – 19.30. Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 listopada, ale już teraz zachęcamy do kontaktu z psychologiem, w celu umówienia się na konsultację wstępną – mówi Justyna Kaczmarek, kierownik Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot.
PRZEZWYCIĘŻYĆ WSTYD
Celem grupy psychoedukacyjnej jest udzielenie wsparcia psychologicznego i edukacja dotycząca zjawiska przemocy. Uczestniczki zajęć będą miały szansę przezwyciężyć wstyd, jakiego doświadczają w roli ofiary, będą mogły wymieniać się swoimi doświadczeniami związanymi z radzeniem sobie w sytuacji przemocy oraz poprzez budowanie nowych relacji przerwać izolację towarzyszącą traumie, wynikającej z doznawania przemocy.
– Przemoc w rodzinie to zjawisko, które może dotknąć każdego. Niestety wiele osób nie potrafi powstrzymać swoich agresywnych zachowań lub potrzeby kontroli i dominacji, przez co cierpią całe rodziny – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Dlatego nasza oferta wsparcia dotyczy zarówno osób, które doświadczają przemocy, jak i tych, które ją stosują. W listopadzie ruszą również warsztaty korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc.
WIELE TWARZY PRZEMOCY
Przemoc wobec najbliższych może przejawiać się na wiele sposobów: od bezpośredniej przemocy fizycznej i seksualnej, przez przemoc psychiczną (np. nadmierne kontrolowanie, straszenie, krytykowanie, poniżanie) aż po najmniej rozpoznawalną przemoc ekonomiczną (np. zabieranie pieniędzy, nie łożenie na rodzinę, zabranianie pracy).
Osoby chętne do udziału w grupie psychoedukacyjnej proszone są o kontakt z psychologami, tel. 58 550 14 14, w godz. 8.00 -20.00.
oprac. puch