Jak działa mózg seryjnego zabójcy? I co wspólnego ma ten organ z filozofią? Między innymi takie tematy zostały poruszone podczas uczniowskiej konferencji „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” na Politechnice Gdańskiej. W roli prelegentów wystąpili uczniowie pomorskich szkół.
Mózg jest najbardziej skomplikowanym i wciąż nieodkrytym organem ludzkim. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmierzyli się z tym zagadnieniem. Przybliżyli innym uczestnikom zagadki uczenia się, opowiedzieli, co się dzieje z mózgiem, gdy cierpimy na schorzenia neurologiczne. Tematów było wiele i dotyczyły różnych dziedzin. – Uczniowie sami przygotowali referaty w ramach sześciu paneli dziedzinowych – biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki i nauk humanistycznych, kompetencji społecznych – mówiła Zdzisława Woźniak-Lipińska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.
MÓZG A FILOZOFIA, MÓZG A TELEFONY
Podczas konferencji można było wziąć udział w kilkudziesięciu wykładach. Jeden z nich opowiadał o tym, jak filozofia postrzega ludzki umysł. – Mózg jest ważny z punktu widzenia filozofii, rozważa takie tematy jak problem wolnej woli, świadomości. Ma wpływ na naszą psychikę, a to filozofia zajmuje się psychiką od zarania dziejów – mówiła Wiktoria Kąkol z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Innym tematem był wpływ telefonów komórkowych na mózg. – To jest dzisiaj problem. Dużo korzystamy ze smartfonów i nie wiemy, jak przez to będzie funkcjonował nasz mózg, gdy będziemy już w podeszłym wieku – dodali uczniowie.
Była to trzecia edycja wydarzenia w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”.
Organizatorami wydarzenia byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Pomorski Kurator Oświaty.
Patrycja Oryl