Pięć miesięcy po pożarze, w którym zakład Iglotex spłonął niemal doszczętnie, rada nadzorcza spółki zdecydowała o budowie nowej fabryki. Jak zapowiadają władze firmy, będzie to najnowocześniejszy zakład w tej części Europy. Prace mają ruszyć już w styczniu 2020 roku.
NIEBAWEM POCZĄTEK PRAC
Po pięciu miesiącach Rada Nadzorcza Iglotex SA zdecydowała o budowie nowego zakładu produkcyjnego i oddziału dystrybucyjnego w Skórczu. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w pierwszej połowie stycznia 2020 roku.
– Umaszynowienie i kolejne etapy rozruchu nowego zakładu produkcyjnego są planowane w miesiącach czerwiec-wrzesień 2020 roku. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i zapewnienie regularnego działania nowego zakładu produkcyjnego jest spodziewane w trzecim kwartale 2020 roku. Z kolei oddział dystrybucyjny rozpocznie pracę już w czerwcu przyszłego roku – precyzuje Maciej Włodarczyk, prezes Iglotex SA.
Łączna powierzchnia nowego obiektu wyniesie około 24 400 m2. Jak zapowiada prezes spółki, zatrudnienie znajdzie tam około 680 osób.
MA BYĆ NOWOCZEŚNIE
Przedstawiciele Iglotex SA zapowiadają, że nowym zakładzie produkcyjnym „zostaną wdrożone najnowocześniejsze i najwyższej jakości systemy automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji i bezpieczeństwa procesu produkcji.”
– Zakład będzie posiadał liniową organizację ciągów produkcyjnych, przy zastosowaniu nowoczesnych systemów modułowych m.in. z matrycami umożliwiającymi nadawanie produktom różnych kształtów. Punkty kontrolno-pomiarowe w procesie produkcji, błyskawicznie ujawniające odstępstwa od założonych norm, będą gwarantować wysoką jakość produktów. Zostaną także wdrożone systemy zdalnego nadzoru pracy linii technologicznych – co umożliwi dostęp do szeregu danych o procesie produkcji w czasie rzeczywistym – wyliczono w komunikacie prasowym.
WSPARCIE OD STREFY EKONOMICZNEJ
Decyzję o wsparciu dla firmy wydała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Sopocie. W związku z inwestycją w budowę nowego zakładu produkcyjnego i oddziału dystrybucyjnego w Skórczu spółce zostaną przyznane ulgi podatkowe. W opinii PSSE zakład to „format nowoczesnej działalności bazujący na wykorzystaniu najnowszych technologii w istotnym sektorze produkcji zdrowej żywności wysokiej jakości”.
– Wspieramy ten projekt również ze względu na jego charakter badawczo-rozwojowy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby firma jak najszybciej mogła uruchomić proces produkcji – podkreślił Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
oprac. mrud