100 lat ma służba sanitarna w Polsce. W środę w auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odznaczenia państwowe i resortowe odebrali zasłużeni inspektorzy.
– Towarzyszymy ludziom od narodzin do śmierci, choć często nie zdają sobie sprawy o naszym istnieniu. Świadczy to o tym, że służby w swojej codziennej cichej pracy dobrze działają dla bezpieczeństwa obywateli – mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.
SZEROKI ZAKRES DZIAŁANIA
Zakres działania służb jest bardzo szeroki. Czuwają nad sprawami higienicznymi, sanitarnymi, bezpieczeństwem w zakładach opieki zdrowotnej, w miejscach pracy i nauczania. Dbają również o bezpieczeństwo żywności i wody, higienę pracy, podejmują działania zapobiegające chorobom, w tym chorobom zakaźnym, które wracają w dobie aktywnych ruchów antyszczepionkowych Jednym z wyzwań, jakie towarzyszą inspekcji jest ciągła gotowość na wypadek różnych zagrożeń. Dlatego ważna jest też edukacja. – Przygotowanie na taką sytuację jest działaniem profilaktycznym. Ważne jest też to, by nie tylko sprawdzać czy karać, ale też edukować społeczeństwo, byśmy wiedzieli, jak postępować w danej sytuacji, a z drugiej strony żebyśmy byli organizacyjnie przygotowani na sytuację kryzysową. Wtedy lepiej sobie z nią poradzimy – dodaje Posobkiewicz.
BADANIA ŻYWNOŚCI
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku należy do średnich ośrodków w kraju. To, co ją wyróżnia to nadmorskie położenie, stąd także określone działania inspekcji. – Musimy się skupiać w województwie na badaniu żywności, która przybywa do nas z różnych regionów świata. Inne ośrodki również się tym zajmują, ale nie na taką skalę jak my – przyznaje Anna Obuchowska, zastępca dyrektora WSSE w Gdańsku. Jak przyznaje największe zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu placówki zaszły po wstąpieniu Polski do EU.
W tej chwili pomorski sanepid skupia się na to trwająca budowie nowej siedziby.
Aleksandra Nietopiel/pOr