Był obywatelem świata, ale urodził się w Mokrym Dworze na Żuławach. W sobotę po ponad 200 latach dostał swój pomnik. Mokry Dwór uczcił swojego wyjątkowego mieszkańca. Przy świetlicy wiejskiej odsłonięto obelisk poświęcony Adamowi Jerzemu Forsterowi.
Polsko-niemiecki przyrodnik szkockiego pochodzenia, etnolog, podróżnik urodził się w Mokrym Dworze 26 listopada 1754 roku. Jak mówi inicjator akcji i sołtys Mokrego Dworu Wiesław Zbroiński, był barwną postacią między innymi dlatego, że wraz z Jamesem Cookiem opłynął świat dookoła. – W Polsce jest mało znany, ale myślę, że podobnie jak Tczew upamiętnił jego ojca, pastora, który tam mieszkał, my też robimy wszystko, żeby ludzie się o nim dowiedzieli.
WYJĄTKOWY CZŁOWIEK
– Dla nas to powód do dumy, że taka osoba urodziła się na naszej ziemi. To wyjątkowa inicjatywa, która pozwoli na to, by tradycję zachować – dodawali mieszkańcy, którzy tłumnie stawili się na popołudniowej uroczystości.
Forster zdołał między innymi wziąć udział w ekspedycjach naukowych swojego ojca Johanna Reinholda Forstera, w tym w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Pacyfiku. Dzięki napisanemu na podstawie notatek ojca raportu z tej podróży dwudziestodwuletni wówczas Forster został przyjęty do Royal Society. Zmarł w Paryżu, po wygnaniu z Moguncji. Miał wówczas 40 lat.
NIE TYLKO ON
Forster to nie jedyny znany w świecie mieszkaniec Mokrego Dworu. Miejscową szkołę ufundował tam Karl von Conradi – twórca dzisiejszych szkół „Conradinum”.
Sebastian Kwiatkowski/dr