Historyczne tablice z postulatami sierpniowymi mają trafić do Narodowego Muzeum Morskiego. Obecnie 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności. O zwrot eksponatu poprosił dyrektor Muzeum Robert Domżał.
W rozmowie z naszym reporterem potwierdził skierowanie pisma do ECS. Jego przedstawicielka, Magdalena Mistat, poinformowała, że instytucja czeka na wyniki ekspertyz prawnych w sprawie przekazania eksponatu.
NAJCENNIEJSZY SYMBOL TAMTEGO OKRESU
Przypomnijmy, tablice ze strajku w 1980 roku to najcenniejszy symbol tamtego okresu i związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Wśród żądań było utworzenie wolnych związków zawodowych, przestrzeganie konstytucyjnych praw i wolności oraz poprawa warunków bytowych. W 1981 roku związek przekazał postulaty do Centralnego Muzeum Morskiego. Od 2014 roku tablice eksponowane są na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności.
GŁOSY O EWENTUALNEJ ZMIANIE LOKALIZACJI EKSPONATU PODZIELONE
Z pomysłu władz Morskiego Muzeum Narodowego zadowolony jest Andrzej Gwiazda, związkowiec i współautor tablic.
– Cieszę się z takiej decyzji. Tablice powinny być w miejscu, gdzie było serce strajku, czyli w sali BHP. To najbardziej godne miejsce dla tego eksponatu. To jedna z najważniejszych pamiątek strajku w sierpniu 1980 roku – mówi Gwiazda.
Innego zdania jest poseł Koalicji Obywatelskiej, Sławomir Rybicki.
– Tablice nie są własnością Narodowego Muzeum Morskiego. Jeżeli są czyjąś własnością to prawdopodobnie autorów tych tablic. W sensie uniwersalnym są one własnością całego społeczeństwa – mówi Rybicki.
Warto tutaj podkreślić, że treści 21 postulatów to suma około 130 propozycji zakładowych komitetów strajkowych. Pierwotnie zostały one spisane na maszynie, ale ich kolportaż był trudny, więc wykonano dużą tablicę na sklejce.
Maciej Naskręt/mim