Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został patronem zespołu szkół specjalnych na gdańskim Przymorzu. Data nadania imienia szkole nie jest przypadkowa. 13 grudnia 2006 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Tego dnia mija także 11 miesięcy od ataku nożownika na prezydenta.
Inicjatorzy nazwania szkoły imieniem Pawła Adamowicza podkreślają jego zasługi. – To dla nas bardzo ważna chwila. Pan prezydent wspierał szkołę, uczniów i pracowników, a także nas, rodziców ze stowarzyszenia. Po jego śmierci pojawiła się w naszych głowach myśl, że nie możemy stracić jego dziedzictwa i tego wszystkiego, co zrobił dla nas i naszego miasta – mówi Katarzyna Świeczkowska, dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku.
„TO NAJLEPSZY WYRAZ PAMIĘCI”
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości podkreślała, że nadanie imienia Pawła Adamowicza szkołom z jednej strony ocali pamięć o prezydencie, z drugiej honoruje go w wyjątkowy sposób.
– To, że dzisiaj te szkoły dostają takiego patrona, to najlepszy wyraz pamięci, która dzięki codziennej aktywności i pracy będzie trwała tak długo jak będzie trwała ta szkoła – podkreślała prezydent.
Podczas uroczystości odczytano akt nadania imienia szkole, zaprezentowany został nowy sztandar, odsłonięto też tablicę pamiątkową poświęconą prezydentowi. W wydarzeniach wzięli również udział rodzice Pawła Adamowicza i jego brat Piotr Adamowicz.
65 OSÓB
W zespole szkół specjalnych uczy się 65 osób od 8. do 22. roku życia. W ramach Niepublicznego Zespołu Placówek Oświatowych działają Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna i Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, a także Niepubliczna Poradnia Wspomagania Rozwoju „Po drodze”.
Aleksandra Nietopiel/mkul