Projekt zakłada ożywienie targowiska tak, by poza handlem było to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Zmiany nastąpią w ramach pilotażowego programu, za którym stoją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Politechnika Gdańska i Akademia Sztuk Pięknych.
– Znikną pozostałości po dawnych budynkach, kiosk i drobne pawilony. Zmieni się nawierzchnia placu, która zostanie wymieniona, będzie też nowa wiata śmietnikowa. Pojawią się nowe meble miejskie i zadaszenia dla samochodów, z których prowadzony jest handel. W dni niehandlowe będą tam zawieszone hamaki – zdradza Piotr Czyż ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. – Chcemy, by to miejsce stało się nowym centrum Oliwy. Miejscem, w którym nie tylko kupujemy, ale się spotykamy, żeby była to przyjemna i przyjazna przestrzeń publiczna – dodaje Czyż.
(Mat. Inicjatywa Miasto)
Zanim powstał projekt, odbyły się spotkania i rozmowy z mieszkańcami dzielnicy, kupcami i radnymi, którzy mówili o swoich uwagach, propozycjach i oczekiwaniach. Co ważne, projekt odmienionego targowiska w Oliwie będzie projektem modelowym, służącym jako przykład zmian dla innych targowisk miejskich.
Grant na jego realizację w wysokości ponad 2,5 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zmiany mają być wprowadzone już na wiosnę 2020 roku.
Aleksandra Nietopiel/pOr