W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca. PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; KO popiera 23 proc., Lewicę – 10 proc.; PSL-Kukiz15 może liczyć na 7-procentowe poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
W styczniu poparcie dla PiS-u deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z przełomu listopada i grudnia.
Głosowanie na KO zadeklarowało 23 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.
Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 10 proc. Polaków – to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny), wyniosło ono 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 3 proc.
7 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz15 (wzrost o 1 pkt proc). Konfederację popiera 5 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt proc.
MNIEJ OSÓB GOTOWYCH ZAGŁOSOWAĆ
W styczniu 78 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. To o 3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badania CBOS.
10 proc. badanych nie było zdecydowanych, które ugrupowali byliby gotowi poprzeć (wzrost o 2 pkt proc.).
CBOS komentuje, że emocje wyborcze nieco opadły, o czym świadczy trochę mniejsze niż w grudniu zainteresowanie udziałem w hipotetycznych wyborach oraz rosnący odsetek osób niezdecydowanych, na kogo oddać swój głos.
„ZYSKAŁA JEDYNIE KO”
– Układ preferencji partyjnych pozostaje stabilny. Po wyborach, a więc od listopada zyskała nieco jedynie KO, pozostałe ugrupowania i koalicje raczej tracą niż zwiększają swój wyborczy potencjał. Spośród ugrupowań lewicowych więcej wyborców przyciąga zapowiadana Nowa Lewica – partia mająca powstać z połączenia SLD i Wiosny – niż Lewica Razem – komentuje CBOS.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-16 stycznia 2020 r. na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP/oprac. mim