W Tczewie oddano do użytku 36 nowych lokali komunalnych. a pięć firm jest zainteresowanych wykonaniem remontu na ulicy Gdańskiej w tym mieście. Ponadto Kociewie świętuje setną rocznicę powrotu do Polski – swoją uroczystość w tym tygodniu mają Pelplin, Starogard Gdański i Tczew.
36 lokali komunalnych oddano do użytku w Tczewie. W dwóch blokach przy ulicy prostej zamieszkają te rodziny, które dotychczas regularnie opłacały czynsz i dbały o należące do miasta mieszkania.
Mieszkania na Zatorzu mają od 28 do 43 metrów kwadratowych. Są dwu i jednopokojowe. Jest w nich miejskie ogrzewanie, a na klatkach schodowych platformy, które pomogą pokonać stopnie osobom niepełnosprawnym. Dwa bloki powstały przy ulicy Prostej. Tym samym zakończono budowę mieszkań komunalnych na Zatorzu.
– Sukcesywnie staramy się budować nowe mieszkania. Jest lista oczekujących, ale są też osoby, które nie mają żadnych zadłużeń i utrzymywały dotychczasowe lokale w należytym stanie. Niejako w nagrodę otrzymały nowe mieszkania na ulicy Prostej – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.
W poniedziałek lokatorom przekazano klucze do ich nowych domów.
– Mam dwa pokoje. Warunki są lepsze niż na Starym Mieście, bo jest miejskie ogrzewanie i nie trzeba będzie palić w piecu. Jeszcze w tym tygodniu przeprowadzam się z rodziną – mówił naszemu reporterowi jeden z lokatorów.
Budowa mieszkań kosztowała około 5 milionów złotych. Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało na nią bezzwrotną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 2 milionów złotych. – Kolejne 2 miliony dołożyło miasto, a pozostała część kwoty to były nasze środku – mówi Arkadiusz Woźniak, prezes TTBS.
Od 2008 roku na tczewskim Zatorzu wybudowano 8 bloków komunalnych. Kolejne trzy bloki budowane w formie budownictwa społecznego, a więc z wkładem lokatorów, mają stanąć przy ulicy Sadowej w Tczewie. Jak informują władze miasta, lokale komunalne mają być w przyszłości budowane na osiedlu Witosa.
Pięć firm jest zainteresowanych remontem ulicy Gdańskiej w Tczewie. We wtorek otwarto oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu.
Na ostatni etap inwestycji tczewski ratusz może wydać nieco ponad 10 milionów złotych. Najtańsza ze złożonych ofert opiewa na kwotę 7 milionów, a najdroższa 10,6 miliona złotych. Wykonawca zostanie wybrany w ciągu miesiąca.
Przebudowa ulicy Gdańskiej na odcinku od alei Zwycięstwa do wiaduktu 800-lecia ma potrwać do października tego roku.
(Fot. Urząd Miasta i Gminy Pelplin)
Kociewie świętuje setną rocznicę powrotu do Polski. W tym tygodniu uroczystości odbywają się między innymi w Pelplinie, Starogardzie Gdańskim i Tczewie.
Inscenizacja przyjazdu generała Józefa Hallera, a potem przemarsz ulicami miasta i uroczystość w katedrze. Tak Pelplin świętował we wtorek setną rocznicę powrotu w granice Rzeczpospolitej. W obchodach wzięli udział uczniowie z pelplińskich szkół, mieszkańcy miasta i samorządowcy. Wykorzystano w nich stumetrową flagę Polski uszytą specjalnie na tę okazję. Sam generał Haller, podobnie jak przed stu laty, przyjechał do miasta pociągiem i został powitany przez żołnierzy Frontu Pomorskiego i licznie zgromadzonych pelplinian.
(Fot. Urząd Miasta i Gminy Pelplin)
– Świętujemy, ale też poznajemy i przypominamy sobie historię sprzed stu lat. To taka lekcja dla wszystkich młodych ludzi, który muszą wiedzieć, że wolność nie przyszła sama i nie jest dana raz na zawsze – dodawał biorący udział w uroczystości senator Ryszard Świlski.
W poniedziałek setną rocznicę wejścia oddziałów Frontu Pomorskiego świętował Gniew. W środę podobne uroczystości odbędą się w Starogardzie Gdańskim, a w czwartek w Tczewie.
Wojciech Stobba