2020 rok to rok okrągłych rocznic. Jedna z nich jest szczególnie ważna dla Pomorza, to jego powrót do Polski, to stulecie zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował specjalne publikacje i pamiątki. Udział w upamiętnianiu stulecia miały także trzy reportażystki i dokumentalistki Radia Gdańsk: Marzena Bakowska, Magdalena Świerczyńska-Dolot i Anna Rębas.
– Długo czekaliśmy na powrót Pomorza do Polski – mówił Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Z okazji jubileuszu instytut przygotował szereg materiałów promocyjnych i edukacyjnych. To między innymi replika odznaki pamiątkowej Frontu Pomorskiego, który pod dowództwem Józefa Hallera wyzwalał Pomorze w 1920 roku, odblaskowe biało-czerwone opaski z logo obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem, czy broszura dotycząca „króla Kaszubów” Antoniego Abrahama. Najważniejsza publikacja to „Pomorscy Ojcowie Niepodległości”. – Powstała we współpracy z Radiem Gdańsk – podkreślał Jan Hlebowicz. Zawiera ona sylwetki najważniejszych ojców niepodległości i jest interaktywna.
Publikacja „Pomorscy Ojcowie Niepodległości”, która powstała we współpracy z naszą rozgłośnią (Fot. IPN Gdańsk)
Odznaka Pamiątkowa Frontu Pomorskiego (Fot. IPN Gdańsk)
„TAKIEJ DRUGIEJ PUBLIKACJI NIE MA”
– IPN w Gdańsku zainspirował się audycjami radiowymi przygotowanymi przez trzy dziennikarki: Marzenę Bakowską, Magdalenę Świerczyńską-Dolot i Annę Rębas i pomyśleliśmy, że warto je utrwalić w formie książkowej, a ta książka – mamy nadzieję – zostanie na długie lata. Chyba takiej drugiej publikacji nie ma – podsumował rzecznik gdańskiego IPN-u. Książka, tak jak pozostałe materiały, jest bezpłatna. Oprócz biogramów najważniejszych dla niepodległości postaci Pomorza zawiera nośnik z audycjami przygotowanymi przez nasze dziennikarki. Programów można posłuchać także bezpośrednio poprzez kody QR, umieszczone przy każdym z biogramów.
ŻYWE PRZEŻYCIA LUDZI
Marzena Bakowska, jedna z autorek audycji z cyklu Pomorzanie Polskiej Niepodległości podkreśla, że praca nad takimi materiałami to dotykanie historii. – Coś, co wydaje się faktami z podręcznika, jest żywymi przeżyciami ludzi, o których się rozmawia i o których przygotowuje się materiał – wyjaśniła. Z kolei Anna Rębas podkreśliła, że przygotowanie tego typu audycji ma wielką wartość wtedy, gdy autor chce się dowiedzieć czegoś nowego. – Praca nad audycjami była dla mnie zaszczytem – podsumowała.
Natomiast prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk Adam Chmielecki wyjaśniał, że często mówi się o polskiej historii z martyrologicznego punktu widzenia i odnoszenia się do klęsk, a tu mamy bardzo pozytywny przykład stulecia powrotu Pomorza do Polski. – To zjednoczenie ziem polskich, sukces i triumfalny pochód armii generała Józefa Hallera, więc jest się z czego cieszyć, jest co świętować i Radio Gdańsk może tej radosnej rocznicy towarzyszyć. Ta publikacja natomiast jest wzorem popularnego wydawnictwa, nienaukowego, które dociera do szerokiego grona odbiorców – mówił Adam Chmielecki.
MATERIAŁY DOSTĘPNE W SIEDZIBIE IPN
Wszystkie materiały promocyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku są bezpłatne. Można je otrzymać od środy w siedzibie instytutu przy alei Grunwaldzkiej w Gdańsku.
Można je odebrać do 10 lutego włącznie, według następującego harmonogramu:
Środa 5 lutego: 9:00–16:00
Czwartek 6 lutego: 11:00–18:00
Piątek 7 lutego: 9:00–16:00
Poniedziałek 10 lutego: 9:00–16:00
Dodatkowo materiały promocyjne będzie można otrzymać podczas uroczystości 10 lutego w Pucku na stoiskach IPN Gdańsk.
Posłuchaj materiału naszego reportera o inicjatywach IPN na stulecie zaślubin Polski z morzem:
Daniel Wojciechowski/mim