EKSPORT POLSKIEJ SZTUKI… – Cieszę się, że politycy zaczynają dostrzegać sztukę jako najważniejszy produkt eksportowy. Zauważają, że ten język jest uniwersalny – mówił Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych polskich flecistów, który wystąpił w Parlamencie Europejskim. Towarzyszyła mu jego żona, flecistka Agata Kielar – Długosz oraz pianista prof. Andrzej Jungiewicz.
W Brukseli promowano polską kulturę i sztukę (Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)
W programie koncertu były utwory polskich kompozytorów. Głównym elementem koncertu było światowe prawykonanie kompozycji Iwony Kisiel „Once Upon the Sea”. Wystawę najlepszych polskich marynistów przygotował prof. Arkadiusz Sylwestrowicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zaprezentował obrazy m.in. Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego i Jana Cybisa. Można też było zobaczyć zdjęcia z 1967 r. z nadmorskiego happeningu Tadeusza Kantora.
Posłuchaj relacji Marzeny Bakowskiej z Brukseli:
– Globalny świat komercyjny jest całkowicie zależny od ruchu morskiego. 94 procent wszystkich produktów, które znajdujemy w sklepach, jest transportowanych morzem. Utrzymanie integralności tej międzynarodowej sieci jest zdecydowanie niezbędne – mówił James Boutilier, doradca kanadyjskiego rządu do spraw bezpieczeństwa handlu morskiego. Żegluga morska generuje dochody w Europie w wysokości 174 miliardów euro. Pozwala utrzymać miejsca pracy dla prawie 3,5 mln ludzi.
Uroczystości odbyły się z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi (Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)
Organizatorem uroczystości w Parlamencie Europejskim z okazji 100-lecia zaślubin Polski w morzem była grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Muzeum Narodowe w
Gdańsku.