Zgodnie z zarządzeniem ministra kultury Piotra Glińskiego Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczął swoją działalność w poniedziałek 17 lutego. Wicepremier zapowiedział utworzenie instytutu 3 lutego podczas konferencji prasowej. Mówił wtedy, że powołanie instytucji wpisuje się w dotychczasowe działania resortu, które polegają na wypełnianiu „białych plam” polskiej pamięci.
– Potrzebujemy płaszczyzny debaty uczciwej, debaty opartej na argumentach racjonalnych, argumentach naukowych w wielu różnych obszarach i także w obszarze dziedzictwa narodowego, myśli narodowej – wyjaśniał minister kultury.
Profesor Jan Żaryn mówił wtedy, że „istnieją bardzo silne i tkwiące wśród Polaków kalki nierozumienia” dorobku obozu narodowego i obozu katolicyzmu społecznego. – To jest dorobek potwornie zafałszowany w wielu aspektach, który wart jest w związku z tym takiego wnikliwego przełożenia także na współczesność, bo z tego dorobku tych wielkich, wspaniałych postaci polskich może wyrastać przyszła, wspaniała Polska w nowych, młodych pokoleniach – podkreślił historyk.
POLITYKA HISTORYCZNA
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego będzie się zajmował realizacją polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Jego celem jest tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.
Instytut będzie realizował zadania m.in. poprzez prowadzenie działalności wydawniczej i badawczej, organizowanie wystaw, konferencji, a także realizację programów edukacyjnych i stypendialnych. Będzie też współpracował z innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, w tym polonijnymi, oraz organizacjami pozarządowymi.
IAR/pb